Kým vo vnútronemeckej predvolebnej debate hrá Európska únia len malú úlohu, nemeckí partneri a inštitúcie EÚ dychtivo čakajú na novú vládu, aby mohli rozhýbať súkolie integrácie. Nemecko drží ruku na peňaženke EÚ – bez peňazí nemožno urobiť ani východné rozšírenie, ani reformu poľnohospodárskej politiky. Kľúčové rozhodnutia sa dlhé mesiace odkladali, pretože Schröderov kabinet nemal pred hlasovaním manévrovací priestor.
„Počkajte po nemeckých voľbách,“ sa stalo v Bruseli zaklínadlom tohto roka. Teraz sa starosti sústreďujú na to, ako dlho po nedeľných voľbách potrvá, než bude kabinet v Berlíne akcieschopný.
Podľa politológov nemožno čakať výrazný rozdiel v európskej politike, nech už bude kancelárom Gerhard Schröder alebo Edmund Stoiber. Hlavné je, aby nová koaličná vláda vznikla rýchlo a administratíva fungovala dostatočne v predstihu pred bruselským summitom EÚ 24. – 25. októbra, ktorý má schváliť spoločné stanovisko „pätnástky“ k nákladom na rozšírenie EÚ. Keby sa to nepodarilo, hrozil by sklz pri napĺňaní napätého časového harmonogramu, podľa ktorého chce únia do polovice decembra vyjednať podmienky pristúpenia s desiatimi kandidátskymi krajinami vrátane Slovenska.
KAREL BARTÁK, čtk, Brusel