pre obchod a rozvoj pri OSN.
Podľa analýzy bol jedným z hlavných dôvodov tohto vývoja globálny pokles priamych zahraničných investícií. Tie sa vlani znížili na 753 miliárd dolárov z rekordného 1,49 bilióna dolárov v roku 2000.
Za celý vlaňajší rok sa vo svete uzatvorilo len 113 cezhraničných fúzií presahujúcich hodnotu miliardy dolárov, pričom v roku 2000 bolo takýchto fúzií 175. UNctad pritom upozorňuje, že vývoj nenaznačuje rýchly obrat. Naopak, za prvých sedem mesiacov tohto roka sa uzavrelo o 40 percent menej fúzií a akvizícií ako v rovnakom období vlaňajška. „Nižšie investície v USA a západnej Európe v tomto roku naznačuje ďalší globálny pokles alebo prinajlepšom stagnáciu,“ konštatuje UNctad.
Podľa analýzy vývoj vo vyspelých krajinách bol horší ako celkový priemer, keďže rozvinuté ekonomiky zaznamenali prepad o 59 percent. Pozíciu investičného lídra si však vlani udržali americké korporácie. Na druhej strane Európska únia investovala o 60 percent menej, čo bolo zapríčinené spomalením jej rastu.
Navzdory globálnemu prepadu pozícia korporácií sa posilnila a v súčasnosti vytvárajú prostredníctvom zahraničných filiálok desatinu svetového HDP a tretinu svetového exportu. Podstatou ich úspechu je postupujúca privatizácia a rýchla obmena technológií. „Tieto hybné sily sú dlhodobé,“ konštatuje UNctad.
Rozvojové krajiny zaznamenali štrnásťpercentný prepad, najviac si vyžiadal kolaps Argentíny a koniec privatizácie v Brazílii. Na chvoste rozvojového sveta sa opäť našla Afrika. Celkové investície v 34 krajinách tohto kontinentu zaradených medzi najmenej rozvinuté vzrástli zo 600 miliónov dolárov na 4,2 miliardy dolárov. Najväčší podiel však na tom mali iba tri z nich: Angola bohatá na ropu, Sudán a Mozambik.
Jasným favoritom rozvojových krajín bola Čína, do ktorej smerovalo 46,8 miliardy dolárov, čo je medziročný nárast o pätnásť percent. Polovicu čínskeho exportu v súčasnosti produkujú zahraničné korporácie. Pred desiatimi rokmi to bolo len sedemnásť percent. Pozícia Číny sa posilnila aj jej prijatím do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) na konci vlaňajška. Rovnako očakáva vyšší prílev Taiwan, ktorý bol za člena WTO prijatý začiatkom tohto roka. (tom)