
Po vstupe do únie dostaneme peniaze aj na stavbu diaľnic. Na rozvoj transeurópskej siete budeme môcť počas prvých troch rokov čerpať z kohézneho fondu maximálne 13,5 miliardy korún. Na Slovensku ostáva ešte vybudovať približne 300 kilometrov diaľnic a 300 kilometrov rýchlostných komunikácií. Diaľnice by sa mali dokončiť do roku 2015, celý systém do roku 2020. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Po vstupe do únie dostane Slovensko peniaze na stavbu diaľnic a na environmentálne projekty. Vláda včera schválila čerpanie z európskeho kohézneho fondu. V prípade začlenenia do Európskej únie budeme môcť v rokoch 2004 až 2006 minúť z tohto fondu „sumu v rozpätí 558,10 až 750,54 milióna eur, čo je 25 až 33 miliárd korún“, píše sa vo vládnom materiáli.
Peniaze z kohézneho fondu sú určené na financovanie „rozvoja transeurópskej dopravnej siete“ a na zaplatenie projektov životného prostredia, ktoré od nás žiada únia. Nebudeme môcť skombinovať financovanie projektov z kohézneho fondu a z niektorého zo štrukturálnych fondov. V prvých troch rokoch nášho členstva z nich budeme môcť čerpať 1,315 miliardy eur, čo je v prepočte okolo 58 miliárd korún.
Použitie peňazí z kohézneho fondu budeme musieť paritne rozdeliť medzi rezorty dopravy a životného prostredia. Minimálna hodnota dotovaného projektu bude desať miliónov eur. Slovensko takisto prijalo podmienku únie, že ročné príjmy z tohto fondu nepresiahnu štyri percentá HDP krajiny.
Na túto formu podpory majú nárok tie členské štáty únie, ktorých HDP na jedného obyvateľa nepresahuje 90 percent európskeho priemeru. HDP na jedného Slováka je v súčasnosti tesne nad päťdesiatimi percentami priemeru členských krajín únie, no po mohutnom rozšírení v roku 2004 tento priemer výrazne klesne. Tento pokles by však nemal byť taký veľký, aby sme stratili nárok na podporu z kohézneho fondu.
Žiadosti o platby z kohézneho fondu budeme Európskej komisii predkladať v eurách. „Platobný orgán dostane prostriedky na osobitný korunový účet ministerstva financií. Pri konverzii finančných prostriedkov z eura na koruny sa použije výmenný kurz Národnej banky Slovenska platný v deň konverzie,“ uvádza sa v technických usmerneniach pre Slovensko.
Rozsah financovania z európskych fondov môže dosiahnuť 80 až 85 percent verejných výdavkov.
TOMÁŠ VELECKÝ