
Americký minister obrany Donald Rumsfeld sa v Kongrese pripravuje na svoj prejav o Iraku. FOTO – REUTERS
WASHINGTON – Saddám svet neoklame. Takto včera reagoval americký prezident George Bush na ponuku irackého diktátora na návrat zbrojných inšpektorov do jeho krajiny. Bush označil Husajnovu snahu len za posledný trik, ktorým chce zmiasť medzinárodné spoločenstvo a vyhnúť sa tak vojenskej akcii proti Iraku.
Len niekoľko hodín predtým začal v New Yorku šéf zbrojných inšpektorov OSN Hans Blix rozhovory s irackými predstaviteľmi o podmienkach, za ktorých by sa inšpektori mohli do Iraku vrátiť.
Vyjadrenie amerického prezidenta prišlo po stretnutí so štyrmi najdôležitejšími členmi Kongresu – vodcami demokratov a republikánov v Senáte Tomom Daschleom a Trentom Lottom, predsedom Snemovne reprezentantov Dennisom Hastertom a šéfom demokratov v snemovni Richardom Gephardtom. Diskutoval s nimi o pripravovanej rezolúcii Kongresu o Iraku. Tá by mu mala poskytnúť oprávnenie na útok proti Husajnovmu režimu aj bez OSN.
Minister obrany Donald Rumsfeld včera Kongres vyzval, aby rezolúciu prijal ešte pretým, ako bude o podobnej rezolúcii hlasovať Bezpečnostná rada OSN. Aj podľa Busha by rezolúcia mala byť pripravená do niekoľkých dní. Pôjde podľa neho o „silný text, ktorý svetu potvrdí odhodlanosť USA“. Na Husajnovu adresu povedal, že „provokovaním Organizácie Spojených národov sa stáva stále nebezpečnejším pre svetový mier“.
Líder demokratickej väčšiny v Senáte Tom Daschle ubezpečil, že hlasovanie o rezolúcii o Iraku by sa malo uskutočniť ešte pred termínom volieb do Kongresu, ktorý je stanovený na 5. november. Nevyhovie sa tak požiadavke viacerých poslancov za Demokratickú stranu, ktorí žiadali, aby hlasovanie predložili až novému Kongresu.
Poprední americkí politici tak ostávajú voči Saddámovej ponuke skeptickí. Nič na tom nemení ani včerajší začiatok rozhovorov medzi šéfom zbrojných inšpektorov OSN Hansom Blixom a predstaviteľmi Iraku. Rokovania by mali pokračovať v prvom októbrovom týždni diskusiami o technickom zabezpečení pôsobenia inšpektorov.
Iracký veľvyslanec pri OSN Saíd Hasan krátko po stretnutí s Blixom povedal, že predstavitelia Iraku „opäť potvrdili pripravenosť na pôsobenie inšpektorov a Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu“. Na otázku, kedy možno očakávať ich príchod do Iraku, odpovedal: „To záleží na tom, ako sa zariadi Hans Blix“.
Pondelňajšia ponuka z Iraku takmer nič nezmenila ani na postojoch amerických partnerov v Bezpečnostnej rade OSN. Tony Blair včera vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby udržiavalo tlak na Irak. Iracký prezident si podľa neho návrat inšpektorov do svojej krajiny v skutočnosti nepraje. Ostatní členovia rady – Rusko, Francúzsko a Čína – však Saddámovu pozvánku privítali a navrhujú rýchly návrat inšpektorov.
(mm, čtk, tasr)