Doteraz o dve percentá viedli vládni sociálni demokrati Gerharda Schrödera. Posledný prieskum výskumného ústavu verejnej mienky v Allenbachu, ktorý ako jediný pred štyrmi rokmi presne predpovedal víťazstvo sociálnych demokratov, ale vychádza v prospech kresťanských demokratov a sociálov. Ostatní síce stále predpovedajú víťazstvo sociálnych demokratov, aj tam sa ale rozdiel ešte zmenšil.
Analytici sa zhodujú, že kľúčovým impulzom na záverečný šprint CDU/CSU bol Irak. Stoiber tak mohol po týždňoch v tejto téme prebrať iniciatívu. Doteraz z Iraku ťažil Schröder. Svojím jasným NIE americkej akcii proti Saddámovi si získal množstvo voličov. Stoiber teraz hovorí, že Schröder celkom zbytočne vyvolával vojnovú psychózu.
Do centra pozornosti sa tak opäť dostávajú vnútropolitické problémy – vysoká nezamestnanosť a od začiatku týždňa tiež prisťahovalectvo cudzincov, ktoré chcú stoiberovci obmedziť.
Výsledok volieb je ale naďalej nejasný. Všetky prieskumy hovoria o veľmi tesnom súboji. „Rozhodne nálada voličov v deň volieb – v nedeľu,“ hovorí riaditeľ výskumného ústavu Emnid v Bielefelde Klaus-Peter Schöppner. Podľa neho je až 75 percent voličov prakticky dezinformovaných a do urny vhodia svoj hlas podľa nálady v danom okamihu.
Preto je v hre stále viacero povolebných scenárov. Zdá sa, že vylúčiť sa dá iba to, že by niektorá zo strán získala absolútnu väčšinu a mohla vládnuť sama. Prieskum ústavu v Allenbachu ale dáva šancu konzervatívcom (CDU/CSU) a liberálom (FDP). Podľa ich odhadu by mohli vytvoriť koaličnú vládu. Naopak, sociálni demokrati so Zelenými by na to nemali dosť hlasov.
Situáciu môžu skomplikovať postkomunisti zo Strany demokratického socializmu (PDS). Tým prieskumy predpovedajú, že sa tesne nedostanú do parlamentu. Ak by sa im to ale podarilo, šance na vytvorenie koaličnej vlády by sa výrazne obmedzili. Schröder totiž opakovane sľubuje, že s postkomunistami vládnuť nebude. U Stoibera je to nemysliteľné.
Potom by do úvahy prichádzala najpravdepodobnejšie veľká koalícia – konzervatívcov a sociálnych demokratov. V takom prípade by sa kancelárom asi nestal Schröder ani Stoiber. Stal by sa ním predstaviteľ tej strany, ktorá by získala čo i len o jednu desatinu percenta viac. Ak by vyhrali kresťanskí demokrati, vládu by asi viedla predsedníčka CDU Angela Merkelová alebo jej predchodca Wolfgang Schäuble. Ak by vyhrali sociálni demokrati, kancelárom by sa asi stal súčasný minister financií Hans Eichel.
Autor: RUDOLF STRÖBINGER, Bonn pre SME