Slovensko nie je nudná krajina – tvrdia zahraniční novinári

BRATISLAVA – Na krátku chvíľu si Slovensko všimne celý svet. Cez voľby sa v Bratislave zídu novinári z veľkých svetových denníkov. Napriek tomu, že v ten istý víkend budú voliť aj v Nemecku.

BRATISLAVA – Na krátku chvíľu si Slovensko všimne celý svet. Cez voľby sa v Bratislave zídu novinári z veľkých svetových denníkov. Napriek tomu, že v ten istý víkend budú voliť aj v Nemecku.

Toľko zahraničných novinárov na Slovensku bolo naposledy pred štyrmi rokmi – na voľbách.

„Je jasné, že nemecké voľby veľa prekryjú, ale Slovensko je krajina, ktorá chce vstúpiť do Európskej únie, a preto to bude zaujímavé,“ hovorí Michael Frank, korešpondent denníka Süddeutsche Zeitung.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O niečo ťažšie to má Peter Green z amerického denníka New York Times – Američanov vzdialené malé krajiny príliš nezaujímajú. „Povedia si: Juhoslávia? Nie je tam náhodou vojna? Čitatelia nášho denníka sú zrejme najvzdelanejší, ale všeobecne Američania ignorujú udalosti v malých krajinách,“ hovorí Green.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenské voľby sú pre zahraničné médiá o to zaujímavejšie, že sa blíži summit NATO v Prahe. Voľby a NATO, to už je dostatočný dôvod na cestu na Slovensko.

„Bratislava je len prvou zastávkou na mojej ceste po kandidujúcich krajinách,“ povedal ďalší americký novinár Robert Kaiser z denníka Washington Post. „Cítime, že čitatelia toho o našich nových spojencoch veľa nevedia.“

Novinári pritom tvrdia, že na Slovensku je o čom písať.

„Slovensko vôbec nie je nudná krajina,“ tvrdí francúzska novinárka Stéphen Kocsis z denníka Le Figaro. Ak by sa aj nič prevratné nedialo vo veľkej politike v Bratislave, novinári sa vyberú po krajine. Sama sa bola včera pozrieť na vojenskej základni v Kuchyni.

„Človek musí často chodiť mimo Bratislavy, aby hovoril s ľuďmi a dostal aj iný obraz krajiny,“ hovorí Frank. Presviedča sa o tom aj Green. Práve teraz cestuje po strednom Slovensku a píše reportáž o obyčajných ľuďoch. „Potom prídem do Bratislavy a budem robiť rozhovory.“

SkryťVypnúť reklamu

Robert Anderson z Financial Times bude v Bratislave sledovať volebné miestnosti a stranícke centrály. „Napísal som už niekoľko článkov a ešte zopár ich napíšem. Budem v Bratislave a sledovať to budem deň po dni. Na Slovensku sa veci hýbu veľmi rýchlo a treba byť pri centre diania,“ povedal Anderson.

Čo môže britských čitateľov zaujímať na našich voľbách? Andersonove Financial Times kladú dôraz na ekonomiku. „Zameriam sa na to, či novovytvorená vláda vydrží a či sa zhodne na znížení deficitu. O tom sa v kampani vôbec nehovorilo.“

Sú slovenskí politici ochotní hovoriť so zahraničnými korešpondentmi? „Počul som, že Dzurinda chce hovoriť najmä so slovenskými novinármi a menej so zahraničnými. Nemám ani interview s Mečiarom. Ale moje vzťahy s politikmi sú dobré.“

SkryťVypnúť reklamu

Aj Green má so slovenskými politikmi dobré skúsenosti. „Sú veľmi otvorení. Úprimne povedané, najľahšie sa mi komunikuje s lídrami strán. Ale napríklad s Mečiarom je to zvláštne – raz je milý a podá mi ruku, inokedy len sedí chladne a nepovie nič zaujímavé.“

Zahraniční korešpondenti sa zhodujú: musíme písať o Mečiarovi. „Tí, ktorí o Slovensku vedia, vedia o Mečiarovi a chcú vedieť, čo sa s ním a celým mečiarizmom deje. Na to musím odpovedať,“ hovorí Green. „Musím zistiť, ako jeho fenomén pôsobí v slovenskej politike.“

„Voľby budú pre zahraničných reportérov veľkým sklamaním,“ predpovedá Anderson. „Všetci sa sem zletia napísať príbeh o Mečiarovi. Aj ja som síce začal posledný článok Mečiarom, ale to je všetko. On už nie je témou.“

Písať o Mečiarovi je takmer povinnosť, tvrdí Frank. „Mečiar je takmer jediné meno, ktoré si Nemec spojí so Slovenskom. Potom možno prezident Schuster – má aspoň meno, ktoré sa dá dobre vysloviť. Na treťom mieste možno Dzurinda a potom ešte snáď Čarnogurský.“

SkryťVypnúť reklamu

Autor: MICHAL FRIŠMATÚŠ KOSTOLNÝ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 719
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 516
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 531
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 515
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 479
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 028
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 196
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu