režimu.
„Táto záležitosť je predbežne uzavretá,“ povedal Čarnogurský. Hromadné preverovanie sudcov by podľa neho neprospelo „stabilite a funkčnosti“ sudcovského zboru.
Jeden zo spomenutých sudcov rozhodol minulý týždeň o prepustení Ľuboša F. podozrivého zo závažnej trestnej činnosti pre údajnú nečinnosť vyšetrovateľov. Čarnogurský sa odvoláva na to, že v roku 1991 boli sudcovia preverovaní, či nevynášali rozsudky politického charakteru. „Na Slovensku bolo len minimum sudcov, ktorí neboli preverení,“ hovorí.
Zmeniť súčasný stav by mohol iba nový zákona. Na otázku SME, či by jeho prijatie Čarnogurský inicioval, minister odpovedal, že sa nevie jednoznačne vyjadriť, pretože cíti svoju osobnú zodpovednosť a nechce dvanásť rokov po novembri 1989 udržiavať neistotu v sudcovskom zbore.
Prepustenie Ľuboša F. ministra roztrpčilo. Navrhol, aby sa v budúcnosti posilnili právomoci ministra spravodlivosti. Čarnogurský chce, aby mal minister právo predkladať mimoriadne opravné prostriedky v podobných prípadoch, ktoré by mali pozastaviť rozhodnutia súdov.
Na Čarnogurského stole je už návrh na disciplinárne konanie s Dušanom Kánom, košickým sudcom, ktorého chyba nedávno umožnila prepustenie obvinených z brutálnej vraždy. Čarnogurský nechcel povedať, či návrh podpíše.
Nevyjadril sa ani, či na Kána podá trestné oznámenie, tvrdí, že sa už vykonáva „určité šetrenie“. Polícia Kánov prípad podľa viceprezidenta Jaroslava Spišiaka preveruje.
Tento týždeň sa minister vyjadrí, či odvolá Kánovho nadriadeného, ako to pred časom oznámil. Sudcovská rada pri Krajskom súde v Košiciach však nesúhlasí.
Čarnogurský sa vyjadril aj k disciplinárnym senátom. Ich vytvorenie je podľa neho otázkou 40-minútového rokovania Súdnej rady. „Súdna rada by mala z už zvolených členov disciplinárnych senátov vytvoriť päť- a trojčlenné senáty,“ povedal.
(rp)