Unionisti navrhujú, že koaličný kabinet Vladimíra Špidlu (ČSSD) by opustili, len ak by nemohli pri hlasovaní v parlamente o kľúčových zákonoch zaistiť podporu svojich desiatich poslancov.
Aj po odchode do opozície by ale nehlasovali pre návrhy na vyslovenie nedôvery vláde, čím by jej umožnila zostať pri moci.
Čakalo sa, ako na návrh zareaguje ČSSD. Podľa unionistov by koaličná dohoda ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU mohla byť doplnená o pasáž, podľa ktorej by vládne strany dopredu prerokovali návrhy zákonov, ktoré by kabinet označil za dôležité. Po prerokovaní v poslaneckých kluboch by sa ich členovia zaviazali za tieto zákony zdvihnúť v snemovni ruku.
Keby to všetci unionisti neurobili, ich strana by z vlády odišla, ale vládu by ďalej tolerovala. Tým by umožnila existenciu menšinového kabinetu sociálnych a kresťanských demokratov. Predseda poslaneckého klubu únie Karel Kühnl naznačil, že únia bude v kľúčových prípadoch hlasovať jednotne, teda aj s Hanou Marvanovou. Tá sa zatiaľ nevyjadrila.
Podpredseda KDU-ČSL Jan Kasal povedal, že garanciám by podliehal štátny rozpočet a zákony o vstupe do Európskej únie. Upozornil ale súčasne, že „nad všetkými garanciami a nad všetkými dohodami sú ústavné práva poslancov a senátorov - tie nesmú byť v žiadnom prípade spochybnené.
Prezident Václav Havel včera odcestoval na návštevu Spojených štátov, kde sa stretne aj s prezidentom Bushom. Povedal ale, že ak to bude nutné, vráti sa späť do vlasti. Premiér Špidla včera v severných Čechách monitoroval, ako sa obyvatelia vyrovnávajú s následkami povodní. Zopakoval, že vláda nebude riešiť súčasnú krízu demisiou. (čtk)