Irackým súhlasom pustiť na svoje územie zbrojných inšpektorov sa opäť začala stará známa diplomatická vojna, ktorú dobre pozná exprezident USA Bill Clinton: inšpekcie a striedavé odmietanie Bagdadu s inšpekciou konkrétnych objektov, hrozby vojenským zásahom, ku ktorému napokon predsa len dôjde.
Prezident George Bush to chcel riešiť inak – rýchlo a definitívne, odstránením Saddáma Husajna. Od tohto scenára ustúpil, keď minulý týždeň vo svojom prejave súhlasil, že si počká na rezolúciu OSN. Tým dal priestor aj arabskej diplomacii. „(Arabské krajiny) čakali na zadné dvierka a USA im ich dali,“ cituje Reuters nemenovaného diplomata z Perzského zálivu.
Po minulotýždňovom Bushovom prejave na pôde OSN začali vyvíjať silný tlak na Irak, aby prijal inšpektorov. Iracký minister zahraničných vecí Tárik Azíz včera použil zrejme slovník arabských diplomatov, keď povedal, že „zámienka na začatie agresie bola definitívne odbúraná“.
Arabskí vodcovia dokonca podporili vojenský úder, pokiaľ na to bude rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN. Saudská Arábia, ktorá sa dovtedy zdráhala poskytnúť americké základne na svojom území, tiež súhlasila, že za takýchto okolností bude možné viesť útok z jej územia. „Svoj postoj zmenili Spojené štáty, nie Saudská Arábia,“ vyhlásil zdroj z Rijádu. Iba Sýria odmietla akékoľvek použitie sily.
Arabské krajiny si vojnu neželajú a teraz si vydýchli. Neželajú si, aby do ich regiónu vkročili Američania. A to ani vtedy, ak by ich zbavili chorého článku. Nie preto, že by región nebol stabilnejší a bezpečnejší bez Saddáma Husajna, ale majú strach z toho, že v ňom vznikne ďalšia silná americká bašta.
Z vojny v Iraku má strach najmä Saudská Arábia. Táto krajina s najväčším zásobiskom ropy na svete hostí americké základne a 5000 amerických vojakov. To všetko zaručovalo Rijádu privilegované vzťahy s Washingtonom. Ten ho neoznačil za terč vojny proti terorizmu, aj keď väčšina páchateľov z 11. septembra bola zo Saudskej Arábie a z jej systému islamskej charity sa strácajú milióny, ktoré tečú teroristom.
Po vojne v Iraku by Rijád prestal byť jediným strategickým spojencom Ameriky v regióne a vo Washingtone už teraz mnohí senátori žiadajú, aby Rijád preklasifikovali na „nepriateľa USA“.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ