
Usmiaty Saddám Husajn so svojimi najbližšími poradcami: pozvali inšpektorov a oddialili tak hrozbu vojny.
FOTO – REUTERS
Saddám Husajn vytiahol aj posledný tromf, ktorý ho má ochrániť od vojny: po štyroch rokoch pozval do krajiny medzinárodných zbrojných inšpektorov. Odborníci sa zhodujú, že to je len úskok. V každom prípade ale komplikuje americkú snahu zvrhnúť režim nebezpečného diktátora.
Pochybnosti Ameriky a Británie nad úprimnosťou irackej pozvánky sú na mieste. Nespoľahlivosť Saddámových sľubov sa potvrdila opakovane: ak aj vpustil inšpektorov, nikdy im neumožnil kontrolovať všetko. Nie je preto jasné, aké zbrane vlastne Bagdad má. Proti nemu hovorí aj fakt, že posledné štyri roky inšpektorov vôbec do krajiny nepustil.
Napriek tomu sú mnohí politici presvedčení, že veci sa pohli a Irak musí dostať ešte šancu. Včerajšiu pozvánku z Bagdadu už ocenila Moskva, Peking, pozdáva sa aj väčšine krajín Európskej únie. Tí všetci totiž inšpektorov považujú za riešenie. Nechcú vojnu proti Saddámovi a nepovažujú ho za hrozbu pre celý svet.
Inak sa na veci pozerá Amerika a Británia. Washington už dlhšie naznačuje, že inšpektori môžu byť len súčasťou väčšej akcie proti hrozbám Iraku. Za skutočné riešenie považujú zvrhnutie Saddámovho režimu. A tomu nepomôžu osamotení inšpektori. Väčší význam má nová rezolúcia BR OSN. O tej začali rokovať už včera a podľa pozorovateľov nie je náhodou, že Saddámova pozvánka prišla len pár hodín pred tým.
Ak bolo jeho cieľom rozbiť akýkoľvek náznak zhody v Bezpečnostnej rade, podarilo sa mu to. Pred týždňom hovoril v OSN americký prezident George Bush a vymenoval, čo všetko musí Irak splniť, aby sa vyhol vojne. Rezolúcia, v ktorej by Saddám dostal jasné ultimátum, musel by sa vzdať všetkých zbraní hromadného ničenia, prepustiť vojenských väzňov ešte z čias vojny v Perzskom zálive, sa zrazu nezdala nereálna. Teraz je všetko inak.
Proti je Rusko, Čína a s najväčšou pravdepodobnosťou aj Francúzsko. Z piatich stálych členov ju tak môžu zablokovať hneď traja.
Saddám Husajn tak získal čas. Len ťažko sa mu ale podarí zastaviť Busha. Ten možno bude čakať na ďalší Saddámov podraz. Celkom sa ale vylúčiť nedá ani to, že obštrukcie v OSN ho prinútia k samostatnej akcii.