Haifa 17. septembra (TASR) - Keď pred desiatimi rokmi izraelský vedec Samuel Appelbaum a skupina farmárov začali s chovom rýb na Negevskej púšti, mnohí tento plán považovali za nereálny. Dnes je chov rýb v Negeve súčasťou výnosného priemyselného odvetvia, ktorého celková hodnota v krajine sa odhaduje na 40 miliárd USD. Väčšina rýb a rakov v izraelských obchodoch pochádza práve z Negeva.
Na chov rýb farmári používajú podzemnú vodu, ktorá existuje pod väčšinou vyschnutých regiónov na svete. Voda sa ukrýva v prehistorických jaskyniach. Na čerpanie vody farmári používajú podobné stroje a technológie, aké sa využívajú na čerpanie ropy. Vodu zhromažďujú v obrovských nádržiach, v ktorých chovajú ryby a iné morské živočíchy. Voda je teplá, trochu slaná a ma pozitívny vplyv na mnohé druhy. Farmári dokonca tvrdia, že existuje súvislosť medzi kvalitou vody spod Negevskej púšte a rozmnožovacími schopnosťami niektorých druhov rýb.
Podľa Appelbauma, ktorý bol iniciátorom celého projektu, majú navyše farmári z Negeva jednu výhodu pred farmármi, ktorí chovajú ryby na pobreží. Ryby v uzavretom priestore sú totiž lepšie chránené pred chorobami a útokmi dravcov.
Hoci morské raky nie sú v Izraeli výnosným artiklom, pretože táto potravina nie je kóšer, veľmi dobre sa uplatňujú na európskych trhoch.
Izraelským príkladom sa nechali inšpirovať aj farmári v púštnych štátoch USA. S podobným projektom sa pravdepodobne začne aj v strednej Ázii. Samuel Appelbaum odhaduje, že zásoby vody pod svetovými púšťami sa budú môcť využívať ešte 200 rokov.
* spravodajkyňa TASR Jana Mikušová pop nel
* * *