Nedeľa, 15. september, 2019 | Meniny má Jolana

Embosovaná karta - výhoda i riziko

Embosing je v podstate reliéfne písmo. Predstavuje určitú vlastnosť platobnej karty, ktorá umožňuje jej držiteľovi nakupovať tovary, alebo služby v predajniach, ktoré síce akceptujú platobné karty, ale nie sú doposiaľ vybavené elektronickým platobným ...

Embosing je v podstate reliéfne písmo. Predstavuje určitú vlastnosť platobnej karty, ktorá umožňuje jej držiteľovi nakupovať tovary, alebo služby v predajniach, ktoré síce akceptujú platobné karty, ale nie sú doposiaľ vybavené elektronickým platobným terminálom. Tieto predajne používajú na získanie údajov o klientovej platobnej karte mechanický snímač, alebo imprinter. Vďaka nemu získa obchodník odtlačok údajov vylisovaných reliéfnym písmom na zákazníkovej karte, ktoré mu následne zákazník ešte potvrdí svojím podpisom.

Na základe týchto údajov potom obchodník zúčtuje platbu.

Jej výhodou oproti obyčajnej platobnej karte je jej vyššie využitie pri bezhotovostných nákupoch. Obchodníci najmä v zahraničí totiž oveľa radšej akceptujú takúto kartu, ako neembosovanú.

Problémy, ktoré spôsobuje, alebo môže spôsobiť embosovaná karta sú hneď dva. S prvým z nich sa zákazník stretne po každej platbe, ktorá je uskutočnená pomocou imprinteru. Tým problémom je sledovanie zostatkov. Zatiaľ čo po platbe uskutočnenej on-line sa zníži disponibilný zostatok takmer okamžite a je možné kedykoľvek si overiť svoje finančné možnosti, platba na základe imprinteru sa na účte prejaví až o niekoľko dní. Niekedy to je až 14 dní. Záleží totiž na tom, ako dlho potrvá, kým obchodník, ktorému ste zaplatili kartou, doručí doklad o platbe do banky. Každý obchodník, ktorý uskutočňuje off-line platby, má s bankou dohodnutú časovú lehotu od platby, do ktorej musí doručiť účtenku na niektorú z jej pobočiek. Táto doba môže byť i 14 dní a prax je taká, že obchodníci odnášajú účtenky do banky v určitých frekvenciách. Bolo by veľmi nepraktické, keby tak mali robiť denne. V tomto prípade nie je tento druh platobnej karty vhodný pre ľudí, ktorí majú problémy so sledovaním svojich výdavkov.

Ďalší problém, ktorý môže mať oveľa ďalekosiahlejšie následky, je nemožnosť promptného zamedzenia zneužitia embosovanej karty. Aspoň pri niektorých bankách. Vo chvíli, keď držiteľ príde o svoju platobnú kartu z dôvodu straty či krádeže, je nutné, aby o tom čo najrýchlejšie informoval svoju banku. Pokiaľ jeho karta nie je embosovaná, zablokuje ju banka proti zneužitiu prakticky okamžite. Proti elektronickému zneužitiu ponúkajú viacero rôznych opatrení. Pokiaľ však klient vlastní embosovanú kartu, je situácia trochu komplikovanejšia.

Rovnako, ako v prípade neembosovanej karty, je tak isto aj embosovaná karta okamžite po informovaní banky zablokovaná proti elektronickému zneužitiu. Rozdiel však vyplýva práve z možnosti platiť embosovanou kartou iba na základe jej reliéfneho písma a podpisu, ktorý sa dá bez problémov napodobniť. Proti zneužitiu v obchodoch, kde je možné platiť prostredníctvom imprinteru, uskutočňuje banka takzvanú stoplistáciu. Ide jednoducho o to, že banky vydávajú obchodníkom zoznam kariet, o ktoré zákazníci prišli a obchodníci potom pred každou transakciou skontrolujú, či sa karta, ktorou chce zákazník práve platiť, nenachádza na tomto zozname. Problém je v tom, že obchodníci dostávajú aktualizovaný stoplist väčšinou až s týždennou frekvenciou, takže zlodej, alebo nálezca vašej karty tak má dostatok času na to, aby sa na účet poškodeného dostatočne zabavil.

V skutočnosti by si mal obchodník pred transakciou telefonicky overiť v banke, či je karta v poriadku. Niektoré banky dokonca vyžadujú, aby obchodník urobil kontrolu od nejakej konkrétnej čiastky. Obchodníci však toto pravidlo málokedy dodržujú, zásadne by to totiž spomaľovalo priebeh predaja.

V súčasnosti však nesú banky určitý podiel na riziku, ktorý zo zneužitia vyplýva. Avšak za rozdielnych podmienok. Po prvé, niektoré banky toto riziko nesú už od doby oznámenia straty či krádeže karty. Iné zase majú stanovenú dobu, od ktorej sa na riziku podieľajú. Práve toto hľadisko by malo byť jedno z kľúčových pri výbere banky. Na stoplistáciu embosovanej karty sa podobne ako na zablokovanie obyčajnej platobnej karty viaže určitý poplatok. Tento je však vyšší ako pri neembosovanej karte, pretože zohľadňuje náklady vynaložené bankou. (tkl)

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Košický magistrát chce spravovať verejný cintorín a krematórium
 2. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom
 3. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid?
 4. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne
 5. Predaj firmy jednoducho a bezpečne
 6. Zázemie vo finančnom sektore je dôležité. Aj pre bývalého vojaka
 7. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 8. Vynovený VW Passat: Stovky drobností
 9. Ako si správne sporiť v čase nízkych úrokov?
 10. Máte bolesti hlavy či depresie? Vinníkom môže byť intolerancia
 1. Košický magistrát chce spravovať verejný cintorín a krematórium
 2. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom
 3. Koliba Expo pripravuje pripravuje novú ponuku špecialít
 4. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid?
 5. Návod na renováciu starých rodinných domov
 6. Spoločnosť HORNBACH otvorila svoju štvrtú predajňu na Slovensku
 7. SEAT vyriešil problém s bezpečnosťou bezkľúčového prístupu
 8. Pozrite sa, kde všade je vhodná fúkaná izolácia
 9. „SPRAVBYT“ Ospravedlňujeme za nepríjemnosti
 10. Aké to je, byť riaditeľom pobočky banky?
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 288
 2. Máte bolesti hlavy či depresie? Vinníkom môže byť intolerancia 10 145
 3. Ako si správne sporiť v čase nízkych úrokov? 8 627
 4. Vyhrajte cestu okolo sveta 6 862
 5. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid? 6 733
 6. Najlepší slovenský výčapník má 22 rokov. Čapovať ho učila žena 4 726
 7. Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta 4 711
 8. Vynovený VW Passat: Stovky drobností 4 622
 9. Ako fungujú platby mobilom? Bezpečnosť majú na prvom mieste 4 569
 10. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne 4 265