Asi dvojhodinové stretnutie je prvou príležitosťou Georgea Busha a Vladimira Putina spoznať sa osobne. Bush povedal, že sa chce pozrieť Putinovi do očí a uistiť ho, že Moskva nie je nepriateľom Washingtonu napriek neľahkému štartu ich vzťahov. Ten poznačili rozdielne názory na americkú protiraketovú obranu, zníženie pozície Ruska v americkej zahraničnej politike a séria špiónskych afér. Bush chce vyskúšať bývalého agenta KGB z jeho oddanosti demokracii, Putin presvedčiť Busha, že sa snaží len nastoliť poriadok a že podporuje trhové reformy.
Zbrane
Bush bude presviedčať Putina, že protiraketová obrana Ameriky nepodkope jadrový arzenál Ruska a že treba začať rokovať o zmenách v dohode ABM z roku 1972, ktorá zakazuje protiraketové štíty, a ešte viac jednostranne znížiť počet jadrových hlavíc, čo podporuje i Rusko. Očakáva sa, že Bush ponúkne motiváciu vrátane nákupu zbraní, pomoci a spoločných protiraketových cvičení. Putin a jeho poradcovia sa zasa pokúsia Busha presvedčiť, aby ďalej rokoval a nepúšťal sa do jednostrannej akcie.
Rusko chce dosiahnuť konsenzus v otázke, aké sú nové hrozby, ak vôbec existujú. Podľa neho má byť dôraz kladený skôr na spoločný boj proti medzinárodnému terorizmu než na obranu pred jadrovým útokom. USA majú obavu z šírenia zbraní a obvinili Rusko, že k nemu prispieva, keď pomáha Iránu pri výstavbe jadrovej elektrárne a plánuje predaj zbraní Indii, Líbyi a ďalším.
Ekonomika
Putin sa pokúsi dať nové impulzy ekonomickým vzťahom a dvojstrannej spolupráci po rozpustení rusko-americkej komisie Gore – Černomyrdin. „Solídny ekonomický základ rozšíri našu politickú interakciu,“ vyhlásil predstaviteľ Kremľa. USA už oznámili, že podporia možný vstup Ruska do Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
Blízky východ, Balkán
Potrebu nastolenia mieru na Blízkom východe cítia oba štáty zhodne. Na Balkáne majú Rusko a USA odlišné východiskové postoje, ruské mierové jednoty však zostávajú v oblasti v medzinárodných misiách SFOR a KFOR. (reuters, bj)