Aj keď Slovensko v tom čase ešte zrejme nebude mať zostavenú novú vládu, kontinuita domácej i zahraničnej politiky po parlamentných voľbách sa podľa neho ukáže už skôr. „Samozrejme, aj v zahraničí bude Slovensko vnímané ako krajina po voľbách, ktoré by mali priniesť nie otáznik, ale odpoveď, nie spochybnenie, ale potvrdenie našej dôveryhodnosti a schopnosti vstúpiť do únie v avizovanom čase spolu so susedmi,“ povedal. Dôležité zároveň bude, aby proces zostavovania parlamentných orgánov a vlády nebol príliš dlhý.
Zverejnenie hodnotiacej správy o týždeň skôr, ako sa plánovalo, štátny tajomník ministerstva zahraničia vníma skôr pozitívne. „Čas je drahý a celý integračný proces sa dostáva do istého časového tlaku, ktorý je vymedzený októbrom, novembrom a decembrovým summitom únie v Kodani.“ Európska komisia tak podľa neho len pomôže, aby bolo viac času na vyriešenie otvorených otázok rozšírenia únie.
Podľa vicepremiérky pre európsku integráciu Márie Kadlečíkovej nebude skôr zverejnená správa vo vzťahu k Slovensku niečím mimoriadne špecifickým. „Tá správa bude tak či onak jedna z najlepších,“ konštatovala. Správa podľa nej môže byť zároveň aj impulzom na skoršie zostavenie vlády.
Ani veľvyslanec EK na Slovensku Eric van der Linden nevníma skoršie zverejnenie správy pre Slovensko ako problém. Nazdáva sa, že pravidelná správa zdôrazní „pôsobivý pokrok“, ktorý Slovensko dosiaľ dosiahlo. „Samozrejme, ešte mnoho vecí sa môže zlepšiť a musí realizovať, ale myslím, že základná línia (správy) bude, že sa dosiahol pokrok,“ povedal. (tasr)