zboru vydalo usmernenie, že sa takéto hodnotenie nemá objavovať. Neviem o tom, že by sa v zahraničí takýto typ štatistík používal. Predstavitelia rómskej menšiny to pokladajú za diskrimináciu, pretože iné národnosti sa takto nevyhodnocujú,“ hovorí právnik Ladislav Orosz.
Štatistiku zverejnilo ministerstvo pod názvom Trestná štatistika za prvý polrok 2002. V prehľade odsúdených, od potrestania ktorých súd upustil, uverejňujú samostatne počty mladistvých, žien a Rómov. „Myslím si, že z hľadiska prevencie kriminality je táto informácia dôležitá. Minimálne pre orgány, ktoré sa zaoberajú prevenciou, ale aj pre zákonodarcu môže byť dôležitá,“ povedal právnik Daniel Lipšic.
Ešte nedávno na úradoch práce protizákonne označovali nezamestnaných rómskej národnosti značkou R alebo 05. Lipšic si myslí, že to bolo iné. „V tomto prípade nejde o konkrétnu osobu a určenie jej národnosti ako v prípade úradov práce. Ide len o všeobecné čísla - koľko obvinených sú muži, ženy, aké majú vzdelanie, koľko rokov, akej sú národnosti. Myslím, že je to absolútne v poriadku,“ reagoval Lipšic.
„Keď sociálne úrady robia takúto štatistiku, aspoň to utajujú. Ak to robí práve ministerstvo spravodlivosti, je to vážne. Vyčleňuje a hodnotí celú etnickú skupinu namiesto jednotlivcov,“ povedal Laco Ďurkovič z iniciatívy Ľudia proti rasizmu.
Na ministerstve spravodlivosti sme sa včera márne snažili zistiť, prečo podobné údaje v štatistike evidujú. Ministra vnútra včera požiadala o vysvetlenie aj splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Klára Orgovánová. „Očakávame odpoveď na otázky, akým spôsobom bola zisťovaná národná príslušnosť odsúdených a prečo štatistika neobsahuje tieto informácie aj o odsúdených príslušníkov iných národnostných menšín.“
(haj)