poradca a Bieleho domu Lawrenc Lindsey odhadol rozpočet Bieleho domu pre prípadnú akciu v Iraku na 100 až 200 miliárd dolárov. To predstavuje jedno až dve percentá hrubého domáceho produktu.
Odhad Bieleho domu je oveľa vyšší než odhad Pentagonu, ktorý hovoril len o 50 miliardách dolárov. Lindsey usúdil, že prípadná vojna proti Iraku by neovplyvnila americkú ekonomiku nejakou recesiou alebo zvýšením inflácie, ale ani by ju neoživila. „Peniaze vydané vládou spravidla nestimulujú hospodárstvo … Výroba zbraní a ich použitie nebýva podnetom pre trvalý ekonomický rast,“ vyhlásil. Veľké výdavky na vojnu by sa podľa neho kompenzovali tým, že by zmizol „obrovský faktor brzdiaci svetovú ekonomiku“.
Pre USA sa včera začal týždeň zložitých rokovaní s partnermi z BR OSN, ktoré musia ešte presvedčiť, aby podporili rezolúciu umožňujúcu vojenský úder, pokiaľ Irak neumožní do konkrétneho termínu návrat inšpektorov. USA sú pripravené zaútočiť i bez súhlasu OSN, Washington však pod tlakom spojencov sľúbil počkať s úderom do vyčerpania všetkých možností v rámci OSN. (čtk, tasr)