Macedónci v nedeľu rozhodli o výmene vládnucej koalície. Macedónsky premiér Ljubčo Georgievski priznal volebnú porážku svojej vládnucej Vnútornej macedónskej revolučnej organizácie - Demokratickej strany macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE) ešte pred vyhlásením prvých čiastkových výsledkov. Na čelo štátu sa vracajú sociálni demokrati.
Zmena nastáva aj v najväčšej z macedónskych menšín, ktorá má zákonom zabezpečené právo na účasť na riadení štátu. Albánski voliči vymenili Demokratickú stranu Albáncov za novú Demokratickú úniu pre integráciu (DUI), ktorú v júni založil bývalý vodca Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) Ali Ahmeti.
Macedónci si tieto voľby nenechali ujsť, 70-percentná účasť bola najvyššia za posledných dvadsať rokov.
Ahmeti, muž s aurou povstaleckého hrdinu, sa pravdepodobne dostane do vlády. Jeho prívrženci už v nedeľu večer podľa agentúry Reuters tancovali, spievali a radostne strieľali do vzduch pred sídlom strany v meste Tetovo. A nealbánski Macedónci majú strach. Mnohí ho podozrievajú, že plánuje územné zjednotenie so susedným albánskym Kosovom.
Medzinárodní pozorovatelia však hovoria jednoducho o normalizácii politického prostredia, kde si aj menšinový volič vyberá z niekoľkých možností.
Pravicová koalícia zložila zbrane a odchádza s nálepkou korupcie, privatizačných podvodov a nacionalizmu. Podľa Gregoryho Simpsona z Medzinárodného republikánskeho inštitútu v Skopje (IRI) odchádzajúca vláda, napriek tomu, že odviedla veľký kus práce v oblasti zahraničného obchodu či integrácie doplatila na svoju aroganciu. Nekomunikovala totiž priebežne so svojimi voličmi.
Sociálni demokrati preberajú krajinu so 40-percentnou nezamestnanosťou, priemerným mesačným platom 150 dolárov a dobre fungujúcou sieťou organizovaného zločinu, ktorý odstrašuje zahraničných investorov.
Zdedia aj politickú kultúru. „V macedónskej spoločnosti dominuje klientelistická, nie občianska kultúra. Štát je ešte stále najvýznamnejším zamestnávateľom. Kto je pri moci, má prístup k zdrojom,“ píše v správe z účasti na predvolebnom monitoringu republikánskeho inštitútu slovenská sociologička Oľga Gyarfášová.
V nedeľu prebehli „dôstojné“ a slobodné voľby - Macedónci, ktorých vlna balkánskeho etnického násilia zasiahla, až keď bola vojna juhoslovanských susedov už zažehnaná, úspešne prešli dôležitou skúškou.
Bezpečnostní experti však ostávajú ostražití. „Každý, kto si myslí, že Macedónsko je vonku z najhoršieho, podceňuje trvalú nerovnováhu tejto krajiny, a to bez ohľadu na to, kto je práve pri moci,“ povedal pre denník New York Times Edward Joseph z organizácie International Crisis Group.
Riešenie problému je možno jednoduché. „Ak sa podarí dať ľuďom prácu, zníži sa napätie v celej oblasti,“ povedal pre SME hovorca IRI Steven Susens.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ
Predbežné výsledky
Doterajšia koalícia:
VMRO-DPMNE 24 percent
Demokratická strana
Albáncov 4 percentá
Víťazi:
sociálni demokrati 41 percent
Ahmetiho DUI 24 percent
(r)