Ženy a deti polícia umiestnila v Útvare pre cudzincov v Sečovciach, mužov zadržiava na hraničnom oddelení v Jablonove nad Turňou.
Osud skupiny Afgancov na Slovensku je neistý. Možnosti majú dve - požiadať o udelenie štatútu utečenca a raz možno nájsť domov práve u nás alebo utekať ďalej.
Väčšina migrantov, ktorí prichádzajú na Slovensko, volí druhú možnosť. Žiť u nás s priznaným štatútom utečenca zostáva len zlomok z nich.
Nízke počty tých, ktorí nájdu svoj nový domov práve na Slovensku, znepokojuje Úrad vysokého komisára OSN (UNHCR).
Podľa neho sú príčinou nedostatky azylovej procedúry a postoj ministerstva vnútra, ktoré je jediné kompetentné rozhodnúť o priznaní štatútu.
„V minulom roku z 1556 žiadateľov o azyl udelilo ministerstvo vnútra štatút utečenca desiatim. Tento rok len jedinému z vyše tisícky. Podľa nás má Slovensko kapacitu na prijatie vyššieho počtu utečencov a ich integrovanie do spoločnosti. Preto nás neznepokojuje narastajúci počet žiadateľov o azyl. Naopak, nazdávame sa, že pre mnohých týchto ľudí so skutočným dôvodom na útek z vlasti by Slovensko mohlo byť cieľovou krajinou, nielen zastávkou na ceste do bohatších krajín,“ hovorí Mária Čierna, hovorkyňa UNHCR na Slovensku.
Podľa riaditeľa migračného úradu ministerstva vnútra Bernarda Priecela Slovensko v počte kladne vybavených žiadostí o azyl za krajinami na západ od nás nezaostáva.
„Z 1556 ľudí, ktorí o azyl požiadali, 1366 z našich utečeneckých táborov utieklo ďalej za západ. Zo zvyšných 190 ľudí dostalo štatút utečenca 10, čo je 5 percent. Je to porovnateľné s inými krajinami. Pokiaľ ide o toho jedného tento rok - nie je to konečné číslo,“ hovorí.
Podľa ženevských konvencií možno štatút priznať len ľuďom, ktorí sú vo svojej vlasti individuálne prenasledovaní pre rasu, náboženstvo, z politických dôvodov.
Fakt je, že väčšina ľudí, ktorí sa u nás dostanú do azylovej procedúry, prekročila hranice nelegálne a o azyl požiadali, až keď boli prichytení.
„Sú jednoducho na ceste za prácou, za lepším životom,“ hovorí Bernerd Priecel. Podmienky ženevských konvencií teda nespĺňajú.
„Mnohí z tých, ktorí nevyčkajú na konečné rozhodnutie a z tábora utečú, tak urobia najmä v dôsledku beznádeje, že štatút niekedy dostanú. Informácie majú od iných žiadateľov,“ myslí si Čierna.
Istú zmenu do udeľovania štatútu utečenca vnesie nový zákon o utečencoch, ktorý sa pripravuje na budúci rok. Žiadosť o azyl, ktorú zamietne v prvom stupni migračný úrad, posúdi v druhom stupni nezávislý súd. (mar)