V otázke globálneho otepľovania s Európou naďalej nedokáže nájsť spoločnú reč. Jediná dohoda, ku ktorej dospeli, je, že sa nedohodli. EÚ dokonca pohrozila, že kjótsky protokol o emisiách škodlivých plynov prijme bez Ameriky. Je to však lacné gesto: bez Spojených štátov bude stáť len na jednej nohe. A Európania si to uvedomujú. Aj preto sa klimatické zmeny dostávajú do pozície nemennej hrozby euro-amerických vzťahov.
O niečo lepšie pre Busha dopadla debata o protiraketovej obrane. Nemecko a Francúzsko síce nepresvedčil, z NATO však konečne počul aj podporu. Vraj už má na svojej strane Španielsko, Taliansko, Maďarsko, Poľsko a českého prezidenta Havla.
Texaský kovboj sa domov predsa len nevracia opustený. Môže si byť istý, že v Európe našiel obdivovateľov. Mnohí to čakali: novými Bushovými priateľmi sme sa stali my - Východoeurópania. Aj tí, ktorí doteraz pochybovali, museli pochopiť, že práve neohrabaný ranger s medzerami v zemepise sa stal hnacím motorom zjednotenia Európy.
Bush sa postavil za ďalšie rozširovanie NATO a tlačí aj na rozšírenie EÚ. „Súčasťou Európy by mali byť aj krajiny za súčasnou hranicou EÚ a NATO. Moja vízia o Európe je väčšia vízia.“
Pred pár rokmi by si americký prezident nemyslel, že najväčšie sympatie nájde v bývalej ríši komunizmu.
MATÚŠ KOSTOLNÝ