palestínske militantné hnutie Hamas. Ešte pred ním Laurent Murawiec, analytik známej Rand Corporation, vážne vyhlásil: „Saudská Arábia podporuje našich nepriateľov a útočí na našich spojencov.“
Michael Ledeen, vplyvný analytik American Enterprise Institue, zašiel zatiaľ najďalej a píše: „Krajiny, ktoré podporujú teroristickú sieť, sú Irán, Irak, Sýria a Saudská Arábia. Ak prezident Bush používa vo svojich prejavoch spojenie ‚zmena režimu‘, tak nemá na mysli iba zmenu režimu v Iraku. Ide o hlbšiu víziu. Ide o zničenie tyranií na Blízkom východe a ich nahradenie slobodnejšími spoločnosťami tak, ako sa to stalo po druhej svetovej vojne s Japonskom a Nemeckom.“
Z týchto a ďalších vyjadrení sa môže zdať, že Amerika ešte poriadne ani nezačala čistiť svet od terorizmu. Odstránenie Talibanu v Afganistane, rozbitie siete al-Káida, chystaný útok na diktatúru Saddáma Husajna v Iraku, to sú zrejme iba začiatočné kroky. Veľmi málo totiž preniká na verejnosť o ďalších amerických plánoch. Kto však pozorne počúval Bushov prejav v OSN, mohol vycítiť, že sa pripravuje niečo naozaj veľké, ba historické. Nejde o žiadne vytýčenie časových limitov, ale o dôrazný, aj keď naoko pomalý pochod za vytýčeným cieľom.
Už teraz je viac než isté, že Husajnov režim v Iraku neprežije, že má svoje jestvovanie limitované pár mesiacmi, možno týždňami. Po Iraku príde zrejme rad na Irán, potom Sýriu a je možné, že zásadným zmenám sa nevyhne ani kráľovská protidemokratická dynastia v Saudskej Arábii. Zo spomínaných krajín je spojencom USA iba Saudská Arábia. Henry Kissinger o Rijáde vraví: „Saudi sú proamerickí. Operujú však v zložitom regióne, ale sme schopní ich zmanažovať.“
Zatiaľ to tak môže byť. No i keď Bush v lete označil za členov povestnej „osi zla“ iba Irak, Irán a severnú Kóreu, zdá sa, že najskôr treba naozaj upratať Blízky a Stredný východ. MICHAL HAVRAN