„Pretože mám ľudí radšej ako peniaze a som ochotný do krajnosti bojovať za človeka a ľudskú dôstojnosť. Odvtedy, čo som prevzal zodpovednosť predsedu SDĽ, sa usilujem strane vrátiť novú dôveru. Nie je to ľahké, ale proces nápravy chýb, krívd a omylov sa nedá dosiahnuť zo dňa na deň. Najbližšie voľby považujem za poslednú previerku našej strany - byť schopný obhájiť záujmy ľudí práce.“
Aké sú limity a podmienky spolupráce SDĽ s inými stranami?
„SDĽ pod mojím vedením neprijme spoluprácu so žiadnym politickým subjektom, ktorý bude presadzovať sociálnu nespravodlivosť. Odmietneme aj každého, kto presadzuje princípy kolektívnej viny - a je jedno, či pochádza zľava alebo sprava. A napokon odmietneme každého, kto svojou doterajšou prácou zásadne narušil základy demokracie nášho mladého štátu.“
Čo by ste urobili ako prvé, keby ste boli po voľbách vo vláde?
„Zabezpečil by som, aby sa nielen vláda, ale aj spoločnosť dohodla na tom, že našimi prvoradými národnými záujmami sú záujmy ekonomické.“
Ako by ste zhodnotili pôsobenie SDĽ vo vláde?
„Nepodarilo sa nám zastaviť pád ekonomiky. Známkou tejto vlády pod diktátom pravice a neoliberálov je, že nenašla nástroje ani zdroje, aby zásadne znížila nezamestnanosť. Myslím si, že táto vláda nemá právo uchádzať sa o novú príležitosť, pretože sklamala. Aj SDĽ je sklamaná, že sa jej nepodarilo primať vládu k riešeniam, ktoré nie sú na úkor chudobných. Čosi sme vybojovali pre odborárov, niečo v sociálnej oblasti. Za seba môžem povedať, že som nepripustil, aby sa slovenská pôda dostala do cudzích rúk. Ak prídeme o našu pôdu, prídeme o náš domov, prídeme o Slovensko.“
Ako vnímate odchod skupiny okolo Petra Weissa z SDĽ?
„Na Weissa a jeho skupinu sa nehneváme. Bolo to ich slobodné rozhodnutie. Tento krok priniesol nové podnety pre ľavicu. Vyzval jej predstaviteľov na osobnú zodpovednosť a začal hovoriť o rozdieloch, ale aj o spoločných záujmoch.“