BRATISLAVA – Životná úroveň Slovákov rástla v druhom štvrťroku rekordným tempom. Reálne mzdy, ktoré vyjadrujú, čo sa dá zo zárobku kúpiť, stúpli o 7,2 percenta. Tento vývoj nie je podľa ekonómov prirodzený a stojí za ním v prevažnej miere politika štátneho aparátu.
„Prudký rast reálnych miezd spôsobuje rekordne nízka inflácia a plošné dvíhanie platov v štátnej sfére,“ vysvetlil analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian. Práve štátnym zamestnancom rastie tento rok životná úroveň najrýchlejšie.
Z prieskumu Štatistického úradu vyplýva, že v druhom štvrťroku sa nominálne mzdy v zdravotníctve zvýšili o 22,9 percenta a v školstve o 19,6 percenta. Potvrdili to aj samotní zamestnanci týchto sektorov. „Zvyšovali nám platy. Bolo to niekedy v apríli,“ povedali zdravotníci z bratislavskej fakultnej nemocnice.
Že za rastom životnej úrovne stojí nová legislatíva, naznačil aj šéf sekcie národných účtov a cien Štatistického úradu Pavol Baláž. Upozornil pritom na prijatý zákon o štátnej službe. „V súvislosti so zmenami v tabuľkovom zaradení došlo v štátnej sfére k určitému rastu nominálnych platov. Bolo to asi tisíc päťsto až dvetisíc korún navyše. Okrem toho v školstve a zdravotníctve sa zvyšovali platy nad rámec tohto zákona každému,“ hovorí Baláž.
Za rekordným rastom životnej úrovne nestojí iba zvyšovanie platov štátnych zamestnancov, ale aj historicky najpomalší rast spotrebiteľských cien. Za nízku infláciu však vďačíme znovu štátu. „Politici pred voľbami nepristúpili k deregulácii cien (energie, vody…),“ povedal Kotian a dodal, že nová vláda už bude musieť tento krok prijať.
Hoci učiteľom, zdravotníkom a sociálnym pracovníkom rastú v posledných mesiacoch platy najrýchlejšie, so zamestnancami iných sektorov sa stále porovnávať nemôžu. Napríklad v školstve priemerná mesačná mzda nedosahuje ani 11 000 korún. Zamestnanci elektrární či plynární majú v priemere o takmer deväťtisíc viac. Najvyššie platy sú v bankách a poisťovniach – mesačne vyše 30 000.
Najhoršie platené
hotely a reštaurácie
priemerná mzda 9822 Sk
rast za posledný rok +6,9 %
Práca v hoteli či reštaurácii je štatisticky zle platená všade na svete. Veľkú časť príjmov čašníkov a barmanov totiž tvorí prepitné, ktoré sa do štatistiky nezahŕňa.
poľnohospodárstvo
priemerná mzda 9918 Sk
rast za posledný rok +7,8 %
Toto odvetvie nevyžaduje zvláštnu kvalifikáciu a vystačí si teda s lacnou pracovnou silou. Sektor je navyše dlhodobo stratový na to, aby mohol dávať vyššie platy.
sociálne služby
priemerná mzda 9923 Sk
rast za posledný rok +22,2 %
O platoch napr. opatrovateliek v detských domovoch rozhoduje štát. Sociálnych pracovníkov sa výrazne dotkol nový zákon o štátnej službe a celoplošné zvyšovanie miezd.
Najlepšie platené peňažníctvo a poisťovníctvo
priemerná mzda 30 468 Sk
rast za posledný rok +9,4 %
Ide o ziskový sektor s potenciálom ďalšieho rastu. Banky a poisťovne žiadajú od svojich zamestnancov kvalifikáciu a poskytujú im možnosť ďalšieho vzdelávania.
elektrina, plyn, voda
priemerná mzda 19 680 Sk
rast za posledný rok +9,9 %
Štatistiku v tomto odvetví zlepšujú hlavne elektrárne a plynárne. Ich príjmy sa pohybujú v miliardách. Celý sektor bol za prvý polrok v takmer desaťmiliardovom zisku.
nehnuteľnosti, výskum, vývoj
priemerná mzda 16 094 Sk
rast za posledný rok +10,9 %
V čase rastu životnej úrovne rastú aj ceny nehnuteľností. Príjmy realitiek sa tak zvyšujú a realitným maklérom svitá na lepšie časy.
Zdroj: ŠÚ SR, rozhovory s analytikmi