Na základe aktuálnej dohody J&T spolu s Istrokapitálom majú získať podiely Penty v Slovnafte. V súčasnosti v rafinérii partneri ovládajú približne 15-percentný vlastnícky podiel. J&T samostatne získa pod kontrolu zasa účastiny konzorcia v RIF-e. Na J&T prejdú podiely, ktoré doteraz vo fonde ovládala Penta.
Penta, ako ďalej povedal hovorca J&T Maroš Sýkora, bude zastupovať ich záujmy vo VSŽ, kde konzorcium ovláda viac ako 28 percent akcií. Prejavilo sa to už na minulotýždňovom valnom zhromaždení železiarní, keď zástupcovia iných členov konzorcia nahradili v orgánoch VSŽ manažéri Penty. Posledným podnikom, ktorý konzorcium zaraďuje do dohody, je SPaP. Zástupcovia Istrokapitálu už deklarovali, že majú pre SPaP strategického investora. Pôvodne takmer 87 percent akcií SPaP získal od FNM Dunajservis spolupracujúci s Pentou.
V najbližších týždňoch dôjde medzi týmito skupinami k viacerým burzovým transakciám s účastinami spomínaných spoločností. „Prípadné prepočítavanie hodnoty projektov cez ceny akcií nebude relevantné. Penta, Istrokapitál a J&T považujú za podstatné dosiahnutie cieľového stavu, ktorým je vyššia efektivita manažovania spoločných projektov konzorcia,“ informoval Sýkora.
(tasr)