BRATISLAVA – Správanie komoditných trhov v uplynulých týždňoch naznačuje rast cien základných poľnohospodárskych produktov vo svete, čo však nemusí mať súvislosť s prírodnými katastrofami. „Je predpoklad, že vo svete nastalo zníženie produkcie, jej miera však nemusí dosiahnuť stav nedostatku,“ povedal pre denník SME odborný pracovník Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva Ľubomír Sirotský. „Samozrejme to, čoho je nedostatok, značne závisí aj od regiónu, ale bez ohľadu na prírodné katastrofy vždy boli a budú regióny sebestačné a regióny závislé od dovozov,“ dodal.
Na Slovensku sa zatiaľ potvrdzuje trend znižovania produkcie v porovnaním s minulým rokom. Podľa Sirotského je možné predpokladať, že tohtoročná úroda bude asi o 10 – 15 percent nižšia, ako bola vlaňajšia. „Nedosiahne to však úroveň ohrozenia sebestačnosti najmä v základných obilninách, a to ani vzhľadom na úrodu, ani vzhľadom na dostatočné rezervy.“ Sirotský predpokladá, že Jaromírom Košínom, sekčným šéfom rezortu pôdohospodárstva, avizovaná nadprodukcia potravinárskej pšenice si nájde svoje trhy. Košín pred mesiacom upozornil, že na Slovensku je zjavná nadprodukcia najkvalitnejšej, potravinárskej pšenice, ktorá sa pestuje na úkor ostatných, najmä kŕmnych obilnín. „Kanada v uplynulých dňoch striktne obmedzila predaj potravinárskej pšenice, znamená to, že trhy pravdepodobne túto komoditu budú žiadať a slovenská nadprodukcia si nájde trhy,“ tvrdí Ľubomír Sirotský. Dodajme, že práve v Kanade tohto roku neboli žiadne prírodné katastrofy a neboli hlásené ani extrémne poveternostné výkyvy. Potravinárska pšenica je produkt, ktorý má na Slovensku štátom garantovanú cenu a oplatí sa ho pestovať aj kvôli dotáciám. Už aj rezort pôdohospodárstva dospel k záveru, že túto politiku bude potrebné zmeniť.
Konečné štatistické čísla o tohtoročnej úrode budú známe približne v marci budúceho roka, pričom doteraz nevedno, ako sa bude dariť prvovýrobcom kukurice a cukrovej repy. Vlaňajšie konečné údaje by mali byť zverejnené až v týchto dňoch, podľa Sirotského už vidieť, že medzi predbežnými údajmi, zverejnenými aj v Zelenej správe, bude rozdiel približne 200-tisíc ton obilnín.
ATTILA LOVÁSZ