
foto archív
Najrenomovanejší dostihoví publicisti sveta zostavili začiatkom tohto roku tabuľku päťdesiatich najdokonalejších džokejov 20. storočia. Pri výbere hodnotili vyše tisíc jazdcov z celého sveta, pričom každého klasifikovali známkou od 1 do 10 v desiatich činnostiach (v taktike jazdy, štýle, finiši, váhy a výšky, percente vyhraných dostihov, víťazstiev na významných dostihoch, popularite atď.). Maximálny zisk bodov bol 100, ktorý však ani jeden džokej nezískal. Len tri body od tejto hranice snov delili Američana Jerryho Baileya, ktorý tak získal neoficiálny titul najkompletnejšieho džokeja minulého storočia.
Jerry Bailey sa narodil 29. augusta 1957 v texaskom Dallase a od útlej mladosti sa pripravoval na povolanie dostihového jazdca. Predurčovala ho k tomu malá výška a nízka hmotnosť (v súčasnosti 158 cm a 52 kg), ale aj obrovská sila v horných a dolných končatinách, vďaka ktorej dokázal pri kolíziách vybalansovať v strmeňoch aj tie najťažšie situácie. Od siedmich rokov bol detskou jazdeckou hviezdou na poníkoch, takže nikoho neprekvapilo, keď ako jedenásťročný na chrbte plnokrvníka El Pasa vyhral na hipodróme Sundland Park v Novom Mexiku jedny dostihy.
Mladý elegán v sedle, ktorý od začiatku kariéry privádzal súperov do zúfalstva, lebo vo finiši dokázal vyžmýkať z koňa posledné sily a aj s outsidermi porážať favoritov. Ešte ako učeň si získal priazeň renomovaných trénerov a začal jazdiť šancové kone na najznámejších amerických hipodrómoch, akými sú Belmont Park, Gulfstream Park a hipodróm v Saratoge. Od konca osemdesiatych rokov vždy zarobil ročne pre majiteľov koní najmenej 10 miliónov dolárov a 7. októbra 2001 vytvoril nový americký rekord v ročnom zárobku, keď na kontá majiteľov koní pripísal vyše 20 miliónov dolárov.
Jerry Bailey nie je džokej, ktorý prijme každý angažmán, a preto len zriedka odjazdí počas roka tisíc dostihov. Z nich až 23 percent vyhrá a na ďalších 40 percentách sa umiestni, takže jeho úspešnosť je veľmi vysoká. Počas kariéry 73 ráz štartoval na prestížnom americkom mítingu Breeder‘s Cup a vyhral na ňom rekordných 12 dostihov (štyrikrát Breeder‘s Cup Classic s dotáciou 4,5 mil. USD) a je najúspešnejším jazdcom aj na prestížnom Dubai World Cupe (6 mil. USD), ktorý vyhral štyrikrát v sedle takých koní, akými boli Cigar, Singspiel, Captain Steve či Street Cry.
„Keď mám jazdiť proti Jerrymu, vždy zbystrím pozornosť. Ten totiž dokáže na chrbte koňa robiť zázraky a ja dopredu neviem, či aj v sedle s najväčším favoritom zvíťazím,“ povedal nedávno v Bratislave o svojom americkom kolegovi v súčasnosti najpopulárnejší svetový džokej Talian Lanfranco Dettori. Ten v spomínanom rebríčku najlepších svetových džokejov 20. storočia obsadil štvrté miesto s 94 bodmi.
Člen americkej Siene slávy v Saratoge, mnohonásobný šampión a víťaz najprestížnejších klasických dostihov, akými sú Kentucky Derby, Belmont Stakes a Preakness Stakes, už prekročil hranicu 5000 víťazstiev a len do roku 2001 zarobil majiteľom koní 225 miliónov dolárov. Ktorého si najviac obľúbil?
„Vynikajúcim bol Cigar, na ktorého chrbte som sa odviezol desať ráz a vždy som sa tešil z víťazstva. Žrebec počas kariéry zarobil 9 999 815 dolárov a ja som sa tešil, že sa vynikajúco uplatní aj v chove. Žiaľ, ukázalo sa, že je neplodný. Skvelým žrebcom však bol aj Sea Hero, Answer, Macho Uno a Captain Steve, ale dobrých koní by som mohol vymenovať oveľa viac,“ prezradil Jerry Bailey.
V roku 1985 sa Jerry oženil a o rok sa manželke Suzee narodil syn Justin Daniel. Rodina sa z Texasu presťahovala do New Yorku, kde však trávi len zimy, pretože od jari do neskorej jesene sa živiteľ zdržuje na Floride, kde je jeho pracoviskom známy hipodróm Gulfstream Park.
„Keď som vo štvrtok 17. januára tohto roku vstúpil v Gulstream Parku do vážnice, roztriasli sa mi kolená. Vpravo stál Pat Day, vľavo Edgar Prado, obďaleč sa zhovárali Gary Stevens s Angelom Castillom a na stoličku na váhe si práve sadal Jerry Bailey. Charizmatický muž, ktorý medzi kolegami požíva veľkú úctu, sa na mňa priateľsky usmial a akoby posmelil, že som jeden z nich. Okamžite som striasol nervozitu a pevným krokom som odišiel do paddocku, kde som sa posadil na štvorročného žrebca Highway Westa,“ spomína najlepší slovenský džokej Jozef Bojko na tohtoročné účinkovanie na Floride, počas ktorého sa stretol s výkvetom amerických džokejov.
Jerry Bailey je prezidentom Združenia amerických džokejov, ktoré obhajuje práva a stará sa o sociálne istoty dostihových jazdcov. Po svetových hipodrómoch cestuje zriedkavo - najčastejšie do Spojených arabských emirátov, Hongkongu, Japonska a niekedy aj do Anglicka, kam si ho do sediel svojich koní najímajú ich bohatí majitelia. Musia však hlboko načrieť do vreciek, lebo cena jedného angažmán je najmenej desaťtisíc dolárov, k čomu treba prirátať ešte náklady na letenky, päťhviezdičkový hotel a desať percent z vyhraných dotácií.
Počas posledných desiatich rokov štartovalo v bratislavskom Starom háji desať jazdcov z top päťdesiatky svetových džokejov 20. storočia: Lanfranco Dettori (4.), Cash Asmussen (6.), Pat Eddery (8.), Michael Kinane (11.), Lester Piggott (12.), John Reid (16.), Olivier Peslier (21.), Kieren Fallon (33.), Gérald Mossé (35.) a Dominique Boeuf (39.). Objaví sa na pravom brehu Dunaja aj svetová jednotka Jerry Bailey?