
Česko-slovenský pavilón na Bienále architektúry. FOTO – IMRO VAŠKO
BENÁTKY, BRATISLAVA – Architektonický ateliér k.s.a. David Kopecký a Ján Studený sa predstavuje v Česko-slovenskom pavilóne na 8. medzinárodnom bienále architektúry v Benátkach. V kurátorskej koncepcii riaditeľa zbierok moderného umenia Národnej galérie v Prahe Tomáša Vlčka vystavujú vízie „architektúry bez architektov“.
Päť veľkoplošných billboardov s rozmermi 5x7 metrov sú doplnené textami Rostislava Šváchu, Davida Kopeckého, Tomáša Vlčka a Imra Vaška. Celý pavilón je zabalený do transparentu s názvom Sloboda hrania sa s architektúrou bez architektov.
Tému Bienále architektúry s názvom Next (Ďalší) upriamil hlavný kurátor Deyan Sudjic na prezentáciu architektúry, ktorá ovplyvní najbližších päť rokov. „Nie sú to vízie do budúcnosti,“ hovorí päťdesiatročný Sudjic, šéfredaktor londýnskeho architektonického časopisu Domus. „Predstavujeme projekty, ktoré sú pripravené na realizáciu a v horizonte piatich rokov začnú pôsobiť na ľudské okolie.“
Zlatého leva za najlepší pavilón získalo Holandsko v koncepcii Aarona Betskeho, ktorý prezentoval výsledky súťaže o najlepšieho mladého architekta do štyridsať rokov. K najpríťažlivejším patrí aj americký pavilón od Maxa Protetcha, ktorý vyzval 70 súčasných architektov na riešenie priestoru po zničenom Svetovom obchodnom centre. V Benátkach je osadený aj kus konštrukcie z 80. poschodia jednej z dvojičiek.
Popri národných pavilónoch pripravil Sudjic pre priestory v Arsenale reprezentatívnu prehliadku renomovaných svetových architektov pracujúcich s rôznymi témami: bývanie, múzeá, komunikácie, práca, kostoly a štát, veže, obchod, stavby pre oddych a zábavu, vzdelávanie a urbanizmus.
Zlatého leva za najlepší projekt získal Portugalčan Alvaro Siza a za celoživotné dielo japonský architekt Toyo Ito. Špeciálne ceny dostali i čínska architektka Zhang-Xin a mesto Barcelona za svoju prezentáciu. Bienále architektúry v Benátkach potrvá do 3. novembra.
ĽUDO PETRÁNSKY