
Gruzínsky prezident Eduard Ševardnadze predsedá národnej bezpečnostnej rade. FOTO - REUTERS
MOSKVA, TBILISI - Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil Gruzínsku vojenskou silou vo veci čečenských vzbúrencov na rusko-gruzínskom pohraničí. Rusko začalo zhromažďovať na hraniciach s Gruzínskom početné vojenské jednotky. „Ak Gruzínsko nepodnikne konkrétne kroky na zničenie teroristov, ktorí nás budú ďalej atakovať z ich teritória, potom Rusko, v prísnom súlade s medzinárodným právom, podnikne adekvátne kroky na odvrátenie teroristickej hrozby,“ vyhlásil Putin modernou rétorikou v odkaze pre OSN v tom istom čase, keď v svetovej organizácií prednášal svoju protiirackú reč americký prezident George Bush.
Putin obraňuje svoje vojenské hrozby termínom „sebaobrana“ a Chartou OSN. Vyhlásil, že nemá najmenšie pochybnosti o tom, že na gruzínskom území sa skrývajú „tí, ktorí sú zapletení do atentátov v USA a ktorí sú priamymi vykonávateľmi útokov na bytové domy v Rusku“, kde v septembri 1999 prišlo o život vyše 300 ľudí. Ruský minister obrany Sergej Ivanov dokonca označil Gruzínsko za väčšiu hrozbu než Irak.
V Tbilisi je nervózna atmosféra. Hovorí sa, že Moskva vojenské jednotky nedokáže úplne kontrolovať.
Podľa gruzínskeho prezidenta nedávna bezpečnostná operácia gruzínskych síl v priesmyku Pankissi viedla k nastoleniu kontroly nad týmto územím a gruzínske jednotky zadržali asi 40 kriminálnych živlov, ktoré budú postavené v Gruzínsku pred súd.
Kremeľ však pokračuje v nátlaku na Tbilisi priamo, aj nepriamo prostredníctvom Organizácie Spojených národov. Moskva vydala vyhlásenie, že od OSN očakáva podporu v podobe rezolúcie, ktorá vyzve Gruzínsko na boj s terorizmom.
Z výborov ruskej dumy včera vzišiel návrh na zavedenie ekonomických sankcií pre Gruzínsko.
To, že pred týždňom sa ruskí a gruzínski kriminalisti úspešne dohodli na spolupráci v oblasti priesmyku Pankissi, moskovskí poslanci vo svojich ohnivých prejavoch nespomínajú.
Rusko celé mesiace kritizovalo Gruzínsko za nečinnosť v boji s čečenskými povstalcami, ktorých pritom ruské jednotky v mnohých prípadoch úmyselne vytláčali z juhu Čečenska do Gruzínska. Moskva chcela svoju vojenskú operáciu v Čečensku rozšíriť aj na územie asi 15 kilometrov dlhého priesmyku Pankissi, ale Gruzínsko túto vojenskú ponuku Ruska opakovane kategoricky odmietlo.
Obe krajiny sa navyše navzájom obviňujú z bombardovania civilných cieľov v pohraničnej oblasti.
(reuters, tasr, zo)