Saský ministerský predseda Georg Milbradt stále častejšie napáda kabinet kancelára Gerharda Schrödera. „Nikto nevyjde z povodní bez úhony,“ reagoval Milbradt na Schröderov sľub, že po záplavách nebude horšie než pred nimi. „Každý naopak bude musieť obetovať svoj diel,“ oponuje saský premiér, ktorý patrí k opozičným kresťanským demokratom.
Zároveň Milbradt napadol Schröderovu výzvu, aby komerčné banky oddlžili obete povodní. Úvery totiž saským podnikateľom a súkromným osobám podľa saského premiéra poskytujú hlavne regionálne a komunálne peňažné ústavy, ktoré by sa tak ocitli v ťažkostiach. Kancelárove predstavy, že banky reprezentujú veľkokapitál, považuje Milbradt za „naivné“. Stratené úvery podľa neho musí predovšetkým uhradiť štát.
Proti oddlženiu sa včera postavil i člen vedenia centrálnej banky Edgar Meister. Povedal, že jednotlivé peňažné ústavy by mali vážne ťažkosti a odpisovanie dlhov by bránilo udeľovaniu ďalších úverov.
V Sasku, ktoré susedí so severozápadnými Čechami, navyše rastie nervozita kvôli administratívnym prieťahom pri poskytovaní štátnej pomoci. Šéfovia radníc v mestách Grimma, Döbeln a ďalších, ktoré utrpeli najviac, sa búria, lebo z avizovanej podpory zatiaľ prichádza minimum.
Prihraničné mesto Pirna, kde voda poškodila okolo 1000 domov, zatiaľ dostalo len 600-tisíc eur okamžitej pomoci, ale celkové škody sa odhadujú na viac ako 100 miliónov. „Dosiaľ nevieme, odkiaľ a kedy peniaze prídu a koľko ich bude,“ sťažuje sa starosta Pirny Markus Ulbig. Len saské obce by mali dostať až dve miliardy eur zo zhruba desaťmiliardového fondu, ktorý vyčleňuje spolková vláda na celkovú obnovu obcí, infraštruktúry a dopravných sietí a na podporu postihnutým firmám.
V Sasku zahynulo pri povodniach 20 ľudí. Počet zničených domov vyčísľujú úrady na najmenej 20-tisíc. Opraviť alebo obnoviť sa musí 538 kilometrov železničných tratí. Celkové škody Sasko vyčísľuje zhruba na 14 miliárd eur.
Autor: LUBOŠ ŠEBESTÍK, čtk, Berlín