neskoršiemu majstrovi Juhoslávii (78:81) a bola vyradená z bojov o medaily. Pre krajinu, ktorá svetu basketbal vymyslela a ktorá dosiaľ uznávala len „svoju“ NBA, sa tým utrpenie neskončilo. V súboji o konečné 5. miesto sa jej hráči museli skloniť aj pred Španielskom (75:81).
Šieste miesto, a to pred vlastným publikom. Tri prehry výberu, v ktorom bolo dvanásť profesionálov z NBA (jeden z nich, Jay Williams stojí na prahu prvej sezóny, hrávať bude za Chicago Bulls). Renomovaný tréner George Karl (Milwaukee Bucks) sa pri hľadaní výhovoriek o príčinách neúspechu svojho tímu musel červenať: „Ak by sme mali k dispozícii hráčov, s ktorými sme pôvodne počítali, všetko by bolo ináč.“
Áno, superhviezdy NBA ako Shaquille O‘Neal, Kobe Bryant, Allen Iverson, Tim Duncan by zrejme doviedli reprezentáciu USA na stupeň víťazov, ale nedá sa povedať, že kolektív, ktorý mal George Karl k dispozícii, bol akýmsi „béčkom“ ligy. Napokon, bolo v ňom sedem účastníkov prestížneho Zápasu hviezd.
Paul Pierce z Boston Celtics mal v uplynulej sezóne priemer 26,1 bodu na zápas, v celkovom poradí najlepších strelcov NBA bol na 3. mieste. Pred ním skončili len Allen Iverson a Shaquille O‘Neal. Andre Miller, ktorý prestúpil do Los Angeles Clippers, bol s 10,9 asistencie na zápas najlepší v tomto štatistickom ukazovateli. Až za ním sú uznávaní rozohrávači ako Jason Kidd či Gary Payton. Štvrtý v poradí bol ďalší z tímu Georgea Karla - Baron Davis. Dirigent Charlotte Hornets je okrem toho štvrtý aj v počte získaných lôpt.
Ben Wallace z Detroit Pistons získal v poslednom čase povesť najlepšieho obrancu ligy, jeho priemer 3,5 zblokovanej strely znamená 1. miesto v rebríčku. Hneď za ním je Raef LaFrentz z Dallas Mavericks. Wallace patrí aj medzi najlepšie doskakujúcich hráčov, patrí mu druhé miesto hneď za Timom Duncanom zo San Antonio Spurs. Elton Brand z L. A. Clippers má priemer 19,4 bodu na zápas, okrem toho je najlepším útočne doskakujúcim hráčom súťaže.
Veterán Reggie Miller z Indiana Pacers patrí už niekoľko sezón k absolútnej elite NBA na poste rozohrávača. Je vynikajúcim trojkárom, ale aj obrancom. Pivot Antonio Davis je popri Vinceovi Carterovi oporou Toronto Raptors, Michael Finley je spolu s Nemcom Dirkom Nowitzkým pýchou Dallas Mavericks.
Americká tlač na neúspech svojho reprezentačného tímu reagovala rôzne. S tvrdením Chicago Sun Times, že „outsideri prišli na naše palubovky, ukradli nám basketbal, a to všetko v Indiane, kolíske tohto športu“, však zrejme objektívne rozmýšľajúci fanúšik nesúhlasí. Časy, keď výbery USA bezkonkurenčne vládli svetovému basketbalu, sú nenávratne preč. Opakuje sa príbeh hokejovej NHL. Napokon, v Američanmi glorifikovanej NBA pôsobilo v uplynulej sezóne 51 zahraničných hráčov z 30 krajín. A tendencia je stúpajúca.
Úroveň zvyšku sveta v posledných rokoch zreteľne narástla. Na rozdiel od NBA, ktorá stagnuje a márny bol aj jej pokus o vzpruhu návratom Michaela Jordana. „Tréning európskej mládeže je stále kvalitnejší,“ konštatoval George Karl. Práve príval mladých hráčov a vďaka nim permanentne narastajúca kvalita súťaží na starom kontinente spôsobili presun síl vo svetovom mužskom basketbale.