
Milan Haborák na bratislavskom mítingu Cena Slovenska – Slovak Gold. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
j súťaže kráľovnej športov od nás štartovali dva razy prekážkar na 110 m Igor Kováč (1995 v Monte Carle piaty, 1997 vo Fukuoke štvrtý), trojskokanka Galina Čisťjaková (v roku 1997 piata) a guliar Mikuláš Konopka (v roku 2000 v katarskej Dohe ôsmy).
Haborák, slovenský rekordér z mája tohto roku v nemeckom Thume (20,82 m), sa v kvalifikácii IAAF/Grand Prix zatiaľ delí s Talianom Paolom dal Sogliom o štvrté miesto s 21 bodmi. Tento stav však nie je vôbec podstatný, lebo vo finále sa udeľuje trojnásobok bodov oproti bežnému mítingu (24-21-18-15-12-9-6-3). Predpokladá sa, že poradie z Paríža bude teda totožné s celkovým. Aj honorár je parádny. Víťaz disciplíny dostane 50-tisíc dolárov.
Skôr oddych než tréning
Dvadsaťdeväťročný Milan Haborák súťažil na sklonku minulého týždňa v Taliansku. Na armádnych atletických majstrovstvách sveta bol tretí. „Samozrejme, že som chcel vyhrať. Mal to byť a napokon aj bol môj súboj s Nemcom Bartelsom, Talianom dal Sogliom a Čechom Stehlíkom. Zdolal som Stehlíka. S odstupom času si výsledok stále viac vážim.“ Potom si rodák zo Šarišských Draviec odskočil do blízkeho Rieti na poslednú súťaž seriálu Grand Prix. Skončil štvrtý výkonom 20,10 m. „Využil som situáciu, že som bol v Taliansku. Chýbala mi energia. Vrhal som pokojne, s dôrazom na techniku. Má to svoj význam. Niekedy sa viem ,zblázniť‘, riskovať každý pokus, čo nemusí byť vždy dobré.“
Milana sme zastihli včera naobed, keď doma v Želiezovciach oddychoval. Po tom, čo pokosil trávu pred domom. „Chcel by som veľa stihnúť, ale času je málo. Trénujem už len veľmi ľahko. Posilňujem, v prípravných pokusoch dbám vyslovene na techniku otočky, behám krátke šprinty. Kosenie je relax.“
Vyše 20 pretekov, vyše 20 pokusov za 20 metrov
Haborák je vyslovene súťažný typ. Nie všetko mu v sezóne vyšlo. Doslova pokazil halové majstrovstvá Európy vo Viedni. Ani desiate miesto na otvorenom kontinentálnom šampionáte v Mníchove ho neuspokojilo. Podstatným kladom sezóny je práve dlhodobé vyrovnané súťaženie na mítingoch, ktoré mu prinieslo parížske finále. Guliar banskobystrickej Dukly zvládol vyše dvadsať pretekov rôznej úrovne s rovnakým počtom viac než dvadsaťmetrových výkonov. Od rekordu v Thume po dnešok mal azda jediný malý pokles výkonnosti v polovici júna. Od druhého augstového týždňa, po mníchovských ME, prekonával dvadsiatku na 99,99 percenta (na armádnych atletických MS 19,98 m).
Najčastejšia priečka – štvrtá
Najpravidelnejším Haborákovým umiestnením na významných mítingoch bola štvrtá priečka. „Ak by som tak skončil vo finále Grand Prix, bolo by to viac než dobré. Najprv som sa chcel do záveru iba dostať, potom som si povedal, že nesmiem byť posledný. A takto premýšľam aj dnes. Hoci všeličo sa môže stať. Za jasných favoritov považujem Američana Adama Nelsona a Ukrajinca Jurija Bilonoga. V ostatnom poli sa to môže premiešať hocijako. Podstatné je, že budem mať šesť istých pokusov v poli najviac ôsmich pretekárov. Bude čas premyslieť si stratégiu. Ale už teraz je mi jasné – odpustím si priveľký risk.“
Zatiaľ je na súperenie v Charlety istá sedmička pretekárov, lebo Američan Godina a Kanaďan Snyder sa odhlásili. Organizátori však majú právo doplniť pole na osem. Haborák bude súťažiť v sobotu od 17.00 h. V nedeľu sa možno zúčastní na vrhačskej exhibícii v moravských Čejkoviciach, kde ho pre spestrenie láka švajčiarska súťaž silákov v hode päťdesiatkilogramovým kameňom.
HABORÁK V SÚŤAŽIACH
miesto kategória poradie výkon
GP body
Belém (Braz.) I. 2.-7 19,94
Doha (Katar) I. 4.-5 19,96
Sevilla II. 8.-0 19,54
Bratislava II. 4.-2 19,83
Záhreb II. 4.-2 20,06
Linz II. 3.-3 20,11
Rieti II. 4.-2 20,10