
Palestínsky vodca Jásir Arafat. FOTO – REUTERS
RAMALLÁH - Palestínski ministri sa včera odhodlali na krok, ktorý svedčí o rodiacej sa demokratickej očiste v palestínskych politických štruktúrach. Palestínsky vodca Jásir Arafat pred niekoľkými mesiacmi vymenoval novú vládu. Po troch dňoch rokovaní parlamentu však bolo jasné, že nová vláda nemá podporu poslancov. Ministri preto predložili svoje demisie. Arafat ich prijal.
Ich konanie už pripomína správanie sa politikov vo fungujúcich demokraciách v čase politickej krízy. Po Arafatom riadenej „demokratickej“ reforme sa dostáva k slovu aj tá skutočná, zdola.
Hlasovanie o dôvere vláde malo byť zásadnou skúškou podpory pre proces reforiem pod Arafatovým vedením, ktoré palestínsky vodca sľúbil v júli pod tlakom Izraela a medzinárodnej kritiky. Teraz autoritou palestínskeho vodcu otriasli poslanci z jeho vlastného hnutia Fatah, podľa ktorých bola reforma doteraz len kozmetická a korupcia pokračovala aj po výmene piatich ministrov v júli.
Arafat sa ráno pokúsil presvedčiť poslancov z Fatahu, ktorý má v 88-člennom parlamente 55 kresiel, aby jeho vládu podporili. Včera na rannú poradu však prišli len 37 a asi 30 svoj odpor voči vláde nestiahli. Arafat vraj na nich apeloval, že to je „porušenie národnej jednoty“, ktorá sa teraz v čase konfliktu s Izraelom vyžaduje. Vysloveniu nedôvery sa Arafat neskôr pokúsil zabrániť ešte tým, že vypísal záväzný termín volieb na 20. januára 2003. Vláda sa tým automaticky stala prechodnou, ktorú nemusí schvaliť parlament. Ministri napriek tomu podali demisiu.
Arafat má novú vládu vymenovať do 14 dní. „Ministri sa medzi sebou poradili a rozhodli sa, že podať demisiu bude v záujme palestínskeho ľudu. Umožní to prezidentovi Arafatovi vytvoriť nový kabinet, ktorý získa dôveru poslancov,“ vysvetlil novinárom odstupujúci minister pre regionálny rozvoj Sájib Irikát.
Okrem kritiky korupcie poslanci vyčítali Arafatovi, že odmieta vytvoriť post premiéra, ktorým by sa znížila reálna moc Arafata a sprehľadnil by sa systém vládnutia. Túto myšlienku podporuje aj Amerika a Izrael a teší sa čoraz väčšej popularite medzi Palestínčanmi.
Arafat v pondelok v prejave na otvorení zasadania parlamentu pripustil, že odstúpi, ak poslanci namiesto neho navrhnú niekoho iného. Údajne aj interných stretnutiach často hovorieva, aby „niekoho našli a jeho nechali oddýchnuť“. Návrhy poradcov na vytvorenie premiérskej funkcie však odmieta - agumentujúc, že „ústava to nedovoľuje“. Väčšina poslancov je pripravená potrebnú ústavnú reformu schváliť.
(kl, reuters)