Bizarne tu pôsobí mozaika párov očí. Zostali po 11. septembri nedotknuté na stenách podchodov. Dnes tento pár očí – dohromady s oválnou mozaikou, ktorá sem bola umiestnená roku 1999 ako motív projektu, čo mal znázorňovať etnickú rôznorodosť New Yorku – získal nový význam.
„Myslím si, že človek sa na tie oči nemôže pozrieť bez toho, aby neuvažoval o duši, o strate,“ tvrdí výtvarníčka Kristin Jonesová, ktorá na projekte Oculus spolupracovala s Andrewom Ginzelom. Dvojica umelcov, ktorí tvoria už od roku 1983, získala množstvo ocenení doma aj v zahraničí.
Stanica pod Svetovým obchodným centrom patrí k najväčším. Je to rozsiahly labyrint priechodov, schodísk a chodieb, čo spájajú päť trás metra.
Podľa Jonesovej pochádza nápad z polovice deväťdesiatych rokov. Vtedy sa umelci pohybovali v Ríme. „V New Yorku sa ľudia nikdy nepozerajú navzájom do očí. Chránia sa novinami či predstierajú nezáujem. Najfantastickejšia na New Yorku je určite jeho rozmanitosť, ale chýba blízkosť.“ Jonesová potom nafotografovala 1200 fotografií očí manhattanských študentov. Nakoniec vybrala 300 fotografií naprieč všetkými etnickými skupinami. Mozaika vznikla v rímskom ateliéri Rinalda Pirasa. (čtk)