V medzinárodnej politike je zdanlivo všetko v poriadku a na prvý pohľad sa nezmenili ani vzťahy v regióne. Prehĺbil sa však rozkol medzi obomi kultúrami, nedôvera vzrástla na oboch stranách. V islamskom svete rastie strach a nevôľa voči krokom jedinej superveľmoci. Vo vojne proti terorizmu sa cítia ako terč.
Väčšinu obyvateľov arabských štátov útok na dvojičky a Pentagon šokoval. V skutočnosti však používajú úplne rovnakú rétoriku ako bin Ládin: Irak, Palestína, Saudská Arábia – tam všade vraj Američania chcú „presadiť svoju vôľu“.
Väčšina Arabov nemá vysokú mienku o Saddámovom režime, ale ak sa má zosadiť vojnou s irackými obeťami, jednoznačne kričí: „Nie.“
Negatívne nálady podnecuje aj izraelsko-palestínsky konflikt. Radikalizovali sa izraelské vojenské operácie – teraz sú už otvorene namierené proti Arafatovmu „teroristickému“ režimu. Radikalizovali sa aj teroristi, Izrael bol miestom desiatok útokov so stovkami mŕtvych civilistov. „Palestínčania mali dva septembre. September 2000 (začiatok intifády) vyhrali, pretože destabilizovali izraelské predstavy o riešení konfliktu. September 2001 prehrali. Šaronovi sa podarilo začleniť jeho vlastnú vojnu s Palestínčanmi do svetového boja proti terorizmu,“ tvrdí Ghasan Salámá, libanonský minister kultúry.
Najväčší strach má Saudská Arábia, z ktorej pochádza 15 z 19 atentátnikov, ktorí uniesli lietadlá. Dobrého priateľa tam Američania nachádzajú len v rozvetvenej kráľovskej rodine, ktorá kontroluje bohatstvo krajiny. Tá stabilizuje svetové ceny ropy a hostí strategické základne americkej armády. Ulica je plná protiamerických nálad a tamojšia verzia islamu – vahábizmus – šíri vo svete radikálnu ideológiu. Poradcovia Bushovi neraz radili, aby zaradil Rijád medzi nepriateľov USA. Bývalý riaditeľ CIA James Woolsey neváhal vahábizmus prirovnať k ideológii, ktorá vyniesla Hitlera k moci.
USA však politiku nemenia – základný pilier ich doterajšej politiky na Blízkom východe, strategické spojenectvo s Rijádom, ostáva.
„V tejto chvíli nepotrebujeme nových nepriateľov. Dúfajme, že si našich spojencov udržíme, aspoň kým vyriešime situáciu okolo Iraku,“ cituje Reuters republikánskeho senátora Freda Thomsona.