, že problémy v školstve spôsobuje aj neoddlženie škôl k 1. júlu, keď prešli kompetencie zo štátu na samosprávny kraj. Vláda na oddlženie uvoľnila celoplošne iba 300-tisíc korún, no stále chýba 430-tisíc korún.
„Podľa zákona o majetku samosprávnych krajov a novele zákona o rozpočtových pravidlách záväzky zostávajú na pôvodných zriaďovateľoch škôl alebo tých, ktorí zriaďovateľskú pôsobnosť vykonávali do prechodu kompetencií. Za neuhradenie záväzkov by mali dodávatelia odpojiť od energií okresné úrady, krajské úrady či ústredné orgány štátnej správy,“ myslí si Tomeček.
Samosprávny kraj podľa neho musí napriek všetkému zabezpečiť, aby bol vyučovací proces nepretržitý. Predseda Trnavského samosprávneho kraja vidí ešte jedno riešenie: „Samosprávny kraj by si zobral úver od banky a tak pripravil financie na vinkulované, čiže viazané, účty pre dodávateľov. V prípade, ak štát do konca roka tieto záväzky uhradí, vinkulované účty zostanú na účtoch samosprávy. Ak ich neuhradí, kraj nimi splatí záväzky.“ Dodal, že finančné prostriedky, či ich rieši ministerstvo financií, alebo samosprávny kraj, idú iba z prostriedkov pre verejnú správu a zo štátneho rozpočtu. (bej)