y na ich odstránenie. Na budúci týždeň by už mal Linden predložiť detailný materiál na posúdenie odborníkom Európskej komisie.
Európska centrála zatiaľ zjednodušila proces prideľovania prostriedkov postihnutým oblastiam. Hradenie projektov zvýšila zo 75 na 85 percent, netrvá na analýzach dosahov na životné prostredie a návratnosti, dokonca zrušila aj povinné výberové konania.
„Štát a samospráva si však v takýchto extrémnych situáciách nemôžu dovoliť čakať pol roka na peniaze,“ upozornil veľvyslanec. „Bol som prekvapený, aké nepredstaviteľné škody môžu narobiť tri maličké potoky,“ konštatoval po návšteve Ľubietovej.
Podľa Lindena je najreálnejšie čerpanie prostriedkov z fondu ISPA, ale aj PHARE. Experti únie na mieste posúdia rozsah škôd a po predložení správy Brusel uvidí, ako sa dá Slovensku a jednotlivým obciam pomôcť.
Starosta povodňou poškodenej obce Ľubietová Ján Jančík sa Lindenovi posťažoval. „Na opravy sme už vynaložili vyše 5 miliónov, ale nezaplatené faktúry mi ležia na stole. Zatiaľ sú dodávatelia ústretoví, ale dokedy?“ povedal starosta. Jančík sa obáva, že ak vláda nevyčlení dostatok peňazí, obec zostane enormne zadlžená.
Podľa informácií prednostu Okresného úradu v Brezne Jaroslava Demiana vláda už odsúhlasila peniaze na zaplatenie záchranných a likvidačných prác. Len Ľubietová však vyčíslila povodňové škody na majetku na približne 50 miliónov korún.
DANIEL VRAŽDA