NEW YORK – Náhodný výbuch chemikálií otriasol budovou školy na Manhattane. Po požiari v elektrárni stúpajú oblaky čierneho dymu. To je len zlomok z incidentov v rušnom New Yorku. Sú na dennom poriadku.
Pred 11. septembrom by si to Newyorčania ani nevšimli. Teraz sa ale nad mestom vznáša prízrak katastrofy. Ľudia sú nepokojní a očakávajú útok pri každej nevýznamnej udalosti.
Rok po tragédii má mesto najvyšší stupeň pohotovosti. Policajti absolvovali špeciálne školenie. Jeden z kurzov má v osnovách praktiky palestínskych samovražedných atentátnikov v Izraeli, iný sa zaoberá zbraňami hromadného ničenia. Ďalší tréning je zameraný na prehľadávanie nákladných vozidiel. Policajti sa učia, ako odhaliť falošné osobné preukazy a vodičské preukazy. „Útok je nevyhnutný, a preto sa snažte vžiť do mysle teroristov,“ burcoval ich pozornosť bývalý šéf newyorskej kancelárie FBI a terajší štátny poradca na boj s terorizmom James Kallstrom.
Do myslí Američanov sa však vkrádajú aj iné pochybnosti. Ťažko sa im o tom hovorí, ale už teraz sú mnohí z minuloročnej tragédie unavení. Zdá sa im, že nadmerná pozornosť len zbytočne zatláča do úzadia skutočný význam udalosti. Newyorčan Mark Prindle pracoval pred niekoľkými rokmi na 104. poschodí WTC. Útok ho zasiahol, ale dnes je skeptický: „Mnohí sa boja, že sa z toho dňa spraví sviatok. Potom sa bude hovoriť, že 11. september je fajn. Budeme mať predĺžený víkend. Pôjdeme k moru.“ (mch, čtk)