Tesne po teroristických útokoch svetoví politici aj odborníci vyhlasovali, že svet sa nadobro zmenil. Niektorí dokonca hovorili o tretej svetovej vojne - proti terorizmu. Platí to stále?
„Zmenil sa predovšetkým pohľad na to, čo je globálne. Okrem ekonomiky a peňazí sa stal globálnym hráčom aj terorizmus. Vynorili sa nové diskusie: ako obránime naše západné hodnoty a pritom ich sami nebudeme ničiť? Vnútorná bezpečnosť krajín a globálna bezpečnosť sveta sa priblížili. Stále však musíme rozlišovať medzi alianciami demokratických krajín a protiteroristickou koalíciu. A práve schopnosť toto rozlíšiť podľa mňa Američanom trochu chýba.“
Na Slovensku sa však život príliš nezmenil. Jedinou viditeľnou zmenou sú prísne kontroly na letisku a barikády pri americkom veľvyslanectve. Ako zasiahol jedenásty september Slovensko?
„Niekedy je ťažké uvedomiť si realitu. Ale zmeny po jedenástom septembri zasiahli aj Slovensko - napríklad v ekonomike. Veď vaša ekonomika sa vyvíja aj v závislosti od svetovej. Obyčajní ľudia tomuto spojeniu nerozumejú. Musíme preto urobiť všetko preto, aby ľudia pochopili, že svet ovplyvňuje aj ich.“
Čo spravili teroristi s rozšírením NATO?
„Postoj k rozšíreniu NATO sa zmenil, ale nie vo vzťahu k Slovensku. Pred rokom a pol sme uvažovali len o dvoch vážnych kandidátoch - Slovensku a Slovinsku. Pre pobaltské krajiny bol prekážkou nesúhlas Ruska, pre Rumunsko či Bulharsko slabá ekonomická situácia. Po jedenástom septembri sa situácia zmenila. Ruský prezident Putin už nemal námietky proti členstvu pobaltských krajín a nakoniec sme usúdili, že pozveme i menej vyspelé krajiny Rumunsko a Bulharsko, pretože sme im nechceli uštedriť dvojitý šok - odmietnutie NATO i Európskej únie. Jedenásty september teda zmenil postoj NATO k rozšíreniu, ale nie voči Slovensku.“