
Udalosti spred roka pripomínajú v Bratislave zátarasy pred americkým veľvyslanectvom. FOTO SME – PAVOL MAJER
Po roku ostala na Slovensku pre verejnosť najviditeľnejším opatrením práve ochrana americkej ambasády pri bratislavskom hoteli Carlton. Betónové zátarasy, ohrady okolo budovy, každé auto, ktoré prechádza popri budove na Hviezdoslavovom námestí kontrolujú ochrankári.
Kontrole sa nevyhnú ani policajné autá. Pracovníci bezpečnostnej služby a Úradu na ochranu ústavných činiteľov pozerajú zrkadlom aj pod autá s majákmi, či nevezú výbušninu, aj policajti im musia otvoriť kufor. Podobne kontrolujú každé auto, ktoré ide do garáže.
Včera počet ochrankárov pri ambasáde stúpol, pribudlo niekoľko policajtov v krikľavo zelených vestách. Zosilnené je stráženie ďalších ambasád krajín NATO. Z oficiálnych kruhov nechce nik prezradiť, koľko ľudí a techniky nadnes pribudlo.
„Môžem povedať len toľko, že je zvýšená ochrana strategických objektov a objektov zvláštnej dôležitosti, ale špecifikovať ich nebudem. Vyčlenili sme dostatočný počet policajných síl a prostriedkov na to, aby sme zabezpečili ochranu,“ povedal Jaroslav Sahul z policajného prezídia. Nechcel prezradiť, či sa ochrana týka aj elektrární, vysokých budov či vodných diel.
Mimoriadne opatrenia a niekoľkonásobné zvýšenie počtu ochrankárov potvrdil aj Dušan Šnirc z Úradu na ochranu ústavných činiteľov, ale nič nechcel upresniť. Minister vnútra Ivan Šimko hovorí, že v žiadnej demokratickej krajine sa takéto veci nezverejňujú. Isté je, že množstvo ochrankárov bude aj na pietnom zhromaždení na Hviezdoslavovom námestí, kde pravdepodobne obmedzia aj pohyb chodcov.
Armádna generalita nechcela hovoriť, aká technika je v pohotovosti. „Urobili sme opatrenia v oblasti zabezpečenia vzdušného priestoru, zosilnenia ochrany strategických objektov, vydané sú pokyny na zvýšenie hliadkovej a kontrolnej činnosti aj ďalších objektov, aktivizovali sa vybrané jednotky ozbrojených síl a opatrenia sú aj v oblasti vojenského zdravotníctva. Ale nebudem konkretizovať,“ povedal hovorca ministerstva obrany František Kašický. Armáda je jednou z mála inštitúcií, kde zostali niektoré opatrenia natrvalo. Týka sa to najmä ochrany vzdušného priestoru, obnovili i výzbroj a výstroj v pluku špeciálneho určenia v Žiline, zmenili štruktúru a vybavenie chemických jednotiek, presunuli viac peňazí na detekciu chemických a biologických látok, najmä antraxu.
Na ministerstve od minulej jesene funguje krízový štáb a operačné centrum. Podľa našich informácií nie sú na ochranu vzdušného priestoru v pohotovosti len lietadlá, ale aj iné druhy zbraní. Slovensko má napríklad výkonný protilietadlový raketový komplet S-300.