JERUZALEM - Palestínski poslanci odložili včera kľúčové hlasovanie o dôvere k reorganizovanej vláde, ktorú po medzinárodnej kritike vymenoval palestínsky vodca Jásir Arafat začiatkom leta. Hlasovanie na mimoriadnom zasadaní Palestínskej legislatívnej rady (PLC) v Ramalláhu má byť ďalšou skúškou palestínskych demokratizačných reforiem, ktoré majú spriehľadniť systém vládnutia. Doteraz Arafat rozhodnutia poslancov často ignoroval.
Viacero poslancov sa včera vyjadrilo kriticky na adresu modifikovaného kabinetu, Arafat sa vraj nezbavil skorumpovaných politikov. Niektorí svoj súhlas podmienili vytvorením nového postu premiéra, na ktorého by prešla časť výkonnej moci a Arafatove právomoci by sa obmedzili na minimum.
Na prvom zasadaní palestínskeho parlamentu sa zúčastňuje 75 z 88 poslancov. Izrael nepovolil 12 zákonodarcom z pásma Gazy odcestovať do Ramalláhu a niekoľkí ďalší z Gazy neodcestovali na protest. Na zasadaní sa však zúčastňujú formou videokonferencie.
Arafatova frakcia Fatah včera vydala ďalšie vyhlásenie o zastavení útokov na civilistov: „Budeme zabraňovať všetkým útokom na izraelských civilistov, aby sme zachránili vyššie záujmy palestínskeho národa v zhode s našimi morálnymi hodnotami a tolerantným náboženstvom.“ Ďalej vyzýva na „pokračovanie boja proti okupantom“, ktorého cieľom je vznik dvoch štátov.
Navyše vyhlásenie, o ktoré sa podľa denníka Haarec zaslúžili predovšetkým európski diplomati pod vedením osobitného vyslanca Alastaira Crooka, nehovorí za Fatah ako celok. Poukazuje na rozpory vnútri Fatahu medzi organizáciami na palestínskych územiach a ľuďmi blízkymi Arafatovi, ktorí prišli z exilu.
Nikto nepotvrdil jeho pravosť a zdroje blízke Fatahu naznačujú, že text pochádza od skupiny Arafatových najvernejších spolupracovníkov. Obsahuje aj vyjadrenie silnej podpory palestínskemu vodcovi a odmietanie vonkajších tlakov na zmenu súčasného vedenia.
Sporným bodom zostáva, či sa útoky majú týkať aj židovských civilistov z osád na palestínskych územiach. Židovské osady totiž Palestínčania označujú za formu izraelskej okupácie. Ďalším kameňom úrazu je postoj ozbrojenej zložky Fatahu Brigád mučeníkov al-Aksá, ktorá má na svedomí mnoho atentátov proti civilistom. Je veľmi nepravdepodobné, že by jej vedenie súhlasilo so zastavením násilia.
PRE SME - JANA MIKUŠOVÁ a tasr, reuters