Irak si to podľa neho predstavuje tak, že všetci Arabi na celom svete budú bojovať za Bagdad. Bagdad má právo brániť sa, povedal Ramadán v Jordánsku po stretnutí s jordánskym kráľom Abdulláhom a dodal, že „všetci arabskí občania, nech sú kdekoľvek, majú rovnaké právo bojovať s použitím všetkých prostriedkov“.
Odvolal sa pritom na záver Ligy arabských štátov po jej summite v marci, podľa ktorého sa vojenská akcia proti Iraku bude pokladať za útok na celý región.
Informácie pochádzajúce z amerických a britských kruhov o tom, že jeho krajina vyvíja zbrane hromadného ničenia, označil viceprezident za lži. „Západ, konkrétne USA a Británia, si zvykli klamať,“ povedal Ramadán. Zároveň ubezpečil, že návrat zbrojných inšpektorov Organizácie Spojených národov Irak umožní len vtedy, ak to OSN schváli ako súčasť širšieho riešenia súčasnej krízy.
V súvislosti s pondelňajším vyhlásením londýnskeho Inštitútu pre strategické štúdie o tom, že Bagdad by čoskoro mohol vyrobiť atómovú bombu, ak získa štiepny materiál so zahraničnou pomocou, povedal: „Každá krajina je schopná vyrobiť jadrovú zbraň s využitím pomoci zo zahraničia, dokonca aj chudobné štáty.“
Spojené štáty americké a Veľká Británia aj po včerajšku ostávajú jedinými krajinami, ktoré otvorene deklarujú úsilie zvrhnúť režim Saddáma Husajna vojenskou akciou. Pravdepodobne sa to nezmení až do zajtra, keď má americký prezident George Bush na Valnom zhromaždení OSN vysvetliť americkú politiku voči Iraku s cieľom presvedčiť ostatné krajiny o potrebe útoku. Včera sa tak pokúšal urobiť britský ministerský predseda Tony Blair vo svojom vystúpení na kongrese britských odborov v Blackpoole.
Ďalší potenciálni spojenci USA a Británie však neustále zostávajú zdržanliví. Dokonca predseda Európskej komisie Romano Prodi včera varoval Ameriku pred jednostranným zásahom proti Iraku. „Myslím, že musíme bojovať proti terorizmu, ale neverím, že vojna je riešením, pokiaľ nemá podporu Bezpečnostnej rady OSN,“ povedal Prodi v Lisabone, kde sa zúčastňuje na zjazde svetových ekonómov. Uznal však, že v Európskej únii existujú v tejto otázke rozdiely.
(mm, čtk)