
Pravicoví demonštranti 4. júla blokovali Alžbetin most v Bupapešti a zhromaždili sa pred budovou parlamentu: žiadali prepočítanie hlasov z aprílových parlamentných volieb. Rozhlasová stanica Pannon zo zákulisia pomáhala túto akciu organizovať, odvysielala niekoľko výziev. FOTO - TASR/ARCHÍV
Skupina pravicových maďarských novinárov, ktorí prišli o vedúce posty v maďarských médiách po tom, čo v lete vládu pravice vystriedali socialisti na čele s premiérom Péterom Medgessym, odchádzajú do exilu.
Skupina okolo Istvána Lovása, moderátora relácie Pressclub v súkromnej televízii ATV, často kritizovanej za to, že sa v nej objavovali krajne pravicové až xenofóbne a antisemitské názory, chce 14. septembra demonštratívne prekročiť hranicu do Rakúska a požiadať tam o politický azyl. Novinári svoj úmysel celkom vážne oznámili v internetových novinách Index.
V Rakúsku chcú založiť rozhlasovú stanicu Hlas slobody a ňou v Maďarsku oslovovať poslucháčov. Vláda Pétera Medgyessyho im vraj nedala inú možnosť. Na porušovanie slobody tlače by chceli rakúskeho prezidenta Thomasa Klestila, kancelára Wolganga Schüssela a predstaviteľov Európskej únie upozorniť v petícii.
Ani v Maďarsku sa v poprevratovom období nepodarilo oddeliť médiá od politiky a verejnoprávne médiá nefungujú tak, ako by mali. Keď sa v Budapešti menia vlády, menia sa aj osoby na vedúcich postoch v médiách. Predchádzajúca vláda pravice na čele so stranou Fidesz si celkom privlastnila verejnoprávne médiá. Zmena nastala počas aprílových volieb, po ktorých väčšina profideszovských novinárov nebola schopná produkovať objektívne spravodajstvo a medzi dvoma kolami volieb sa naplno zapojila do kampane. Väčšina z nich odišla ešte pred vymenovaním novej vlády, po dohode s vedením a s vysokým odstupným.
Z verejnoprávnych médií sa po voľbách hlas pravice skutočne vytráca - ale len pokiaľ ide o občianske hnutie, ktoré okolo seba organizuje expremiér. Hlavne preto, že sa po voľbách značne zradikalizovalo. Nie je však pravda, že by pravicový tábor nemal vlastné médiá. Dôkazom je napríklad rozhlasová stanica Pannon, ktorá bola v pozadí napríklad júlovej protestnej akcie za prepočítanie hlasov, kde demonštranti blokovali jeden z budapeštianskych mostov.
Kritika slobody médií je jednou z hlavných tém pravicovej opozície, ktorými útočí na vládu. Koncom augusta pravicové občianske hnutie usporiadalo pred sídlom MTV masovú demonštráciu, počas ktorej budovu televízie označili za „pomník slobody tlače“. Do týchto snáh zapadá aj akcia skupiny pravicových novinárov, ktorá je oveľa viac mediálnym ťahom ako reálnym projektom. Je pritom takmer isté, že neutrálne Rakúsko by štvavý vysielač proti vláde v susednej krajine (pretože taký by Hlas slobody bol) nechcelo. Napriek tomu, že Viedeň mala s Orbánovou vládou nadpriemerne dobré vzťahy.
(kl)