V Macedónsku sa schyľuje k štvrtým parlamentným voľbám. Tentoraz ich budú sprevádzať sprísnené bezpečnostné opatrenia zavedené zákonom v júni. Krajina sa obáva nového výbuchu etnického násilia, ktorý naznačujú konflikty, vraždy a únosy medzi albánskymi a slovanskými Macedóncami v posledných týždňoch. Tak ako pred štyrmi rokmi bude na priebeh volieb dohliadať Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Prieskumy naznačujú, že vládnuca koalícia Vnútorná macedónska revolučná organizácia (VMRO) na čele so stredovo-pravicovou Demokratickou alternatívou (DA) sa v parlamentných kreslách ďalšie štyri roky neudrží. Podľa Inštitútu pre demokraciu, solidaritu a občiansku spoločnosť s vyše tridsiatimi percentami suverénne vedú sociálni demokrati (SDSM), doteraz v koalícii krivkajúci za DA. Tí kandidujú v opozičnom bloku spolu s liberálmi a niekoľkými stranami menšín.
Podľa pozorovateľov z britského Helsinského výboru pre ľudské práva len ťažko nájsť v krajine človeka, ktorý by terajšiu vládu podporoval. Voliči vládu podozrievajú z korupcie a neschopnosti rýchleho riešenia situácie nezamestnaných. Vedúcu pravicu nazývajú nacionalistickou, aj keď terajšia vláda splnila takmer všetky požiadavky medzinárodnej komunity na zlepšenie postavenia macedónskych Albáncov.
Sociálnym demokratom ľudia prisudzujú práve tie vlastnosti, ktoré podľa nich pravičiarom chýbajú. Sú zobrazovaní ako „realistickejší“ a „menej nacionalistickí“. Západ v tomto volebnom období nadšene chválil Macedónsko za podporu pozícií najväčšej z menšín v krajine. Menšinové albánske strany sa stali koaličnými partnermi, Albánci zasadli do kresiel ministrov a na stoličky okresných správcov a ambasádorov. Krajina zároveň začala byť označovaná za faktický protektorát medzinárodného spoločenstva. Slovanskí Macedónci sú však voči medzinárodnej komunite čoraz nevraživejší. Politické príkazy rýchlo zlepšiť pozície menšín prichádzajúce zo Západu uvrhli Slovanov do neistého postavenia na územiach obývaných Albáncami, píše sa v správe pre Helsinský výbor pre ľudské práva. Tisíce Macedóncov sa nemôžu vrátiť do svojich pravidelne ničených domovov.
Zdá sa však, že u väčšiny obyvateľov prevažuje potreba riešiť zúfalú ekonomickú situáciu skôr než hocičo iné. Tejto potrebe vychádza v ústrety práve imidž sociálnych demokratov.
(zo)