
Jörg Haider na odchode zo stretnutia vo Viedni. FOTO-REUTERS
Krajne pravicová strana Slobodných (FPÖ) sa pravdepodobne v súčasnej rakúskej kríze vylúčila z budúcej rakúskej vlády. Znamenalo by to aj odstránenie hlavnej prekážky rozšírenia EÚ smerom na východ, píše Reuters. Jörg Haider vzburou v strane v pondelok prinútil rakúskeho kancelára Wolganga Schüssela rozpustiť vládu.
Haider riadil svoju stranu zo zákulisia a podarilo sa mu otriasť plánmi EÚ prijať až desať nových členov. Vyzýval Rakúsko, aby vetovalo vstup Českej republiky, kým Praha neuzavrie jadrovú elektráreň Temelín. Žiadal zrušenie Benešových dekrétov, na základe ktorých bývalé Československo vyhnalo po druhej svetovej vojne 2,5 milióna Nemcov. Pri súčasnej koalícii by hrozba Slobodných vetovať rozšírenie mohla spomaliť, ale aj zastaviť úsilie EÚ dosiahnuť v decembri dohodu o prijatí až desiatich nových členov v roku 2004. „Ťažko sa dá predstaviť, že by FPÖ vo svojej súčasnej podobe zohrala hlavnú úlohu pri formovaní ďalšej vlády,“ tvrdí Franz Sommer, analytik z rakúskeho Centra pre politický výskum.
Prieskumy verejnej mienky pred rozpadom koalície dávali Slobodným 20 percent v porovnaní s 27, ktoré získala v roku 1999. Schüsselovu Rakúsku ľudovú stranu (ÖVP) by podporilo 30 a opozičných sociálnych demokratov (SPÖ) 35 percent občanov, Stranu zelených 12 percent. „Ďalšie tri strany sú za rozšírenie EÚ a bez Slobodných v ďalšej vláde táto otázka nenarazí na problémy,“ povedal Sommer. Jedným z možných scenárov je aliancia sociálnych demokratov so zelenými, dodal.
Analytici tvrdia, že veľa voličov roztrpčilo konanie Slobodných. „Ľudová strana aj sociálni demokrati získajú hlasy na účet Slobodných,“ tvrdí politický analytik z výskumného inštitútu Fessl a Gfk Peter Ulram. Sommer sa domnieva, že Slobodní by mohli získať späť niektorých voličov počas dvaapolmesačného obdobia pred voľbami, ale i tak by mali skončiť výrazne horšie než v roku 1999.
Pravým dôvodom, prečo Haider dohnal stranu k rozkladu, je podľa Reuters jeho narastajúca zlosť z toho, že v posledných mesiacoch ministri Slobodných odmietali tvrdo pristupovať k rozšíreniu EÚ. Haider, ktorého protiimigračný postoj a poznámky o nacistickej politike viedli k medzinárodnej kritike Rakúska a jeho izolácii, bude pravdepodobne ďalej riadiť stranu zo zákulisia, aj keď jej vedenie neprevezme.
(reuters, čtk)