
Rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel so smiechom zvoní na začiatku stretnutia vládneho kabinetu vo Viedni.
FOTO - REUTERS
Po rozpade vládnej koalície v Rakúsku hľadajú ultrapravicoví Slobodní (FPÖ) nové vedenie. Doterajšie špičky strany i obyčajní členovia včera hlasno volali po návrate bývalého dlhoročného lídra Jörga Haidera do čela strany. „Bolo by to dobré a jasné rozhodnutie,“ vyhlásila odchádzajúca šéfka FPÖ a vicekancelárka Susanne Riessová-Passerová, ktorá po dlhotrvajúcej vnútrostraníckej kríze v nedeľu oznámila svoj odchod zo straníckych i z vládnych funkcií.
V rozhovoroch pre denník Kleine Zeitung zároveň vyhlásila, že Haider podľa nej mohol jej demisii po rozkole v strane zabrániť. „Haider by mal teraz prevziať zodpovednosť a viesť nás do volieb,“ vyhlásil aj doterajší šéf poslaneckého klubu FPÖ Peter Westenthaler, ktorý v nedeľu tiež odstúpil. Haiderovo zdráhanie odbil pousmiatím a slovami: „Ach, môj Bože.“ Haider opustil kreslo šéfa strany pred dva a pol rokom. Po trinástich rokoch šéfovania strane v opozícii ju napokon v posledných voľbách doviedol do vlády. V čele strany by ho znovu rád videl aj doterajší podpredseda FPÖ, minister obrany Herbert Scheibner. Práve jeho Riessová-Passerová poverila dočasným vedením strany až do mimoriadneho zjazdu. Pôvodne plánovaný októbrový termín bol včera pre jesenné predčasné voľby preložený na 21. septembra.
Haider sa ešte aj včera zdráhal: „Hľadajú sa alternatívy, pretože ja som pokusom o konsenzus medzi vládou a základňou strany stroskotal. Preto nie som odporúčaný na takúto úlohu,“ namietol. Jeho „prvou voľbou“ je vraj Scheibner. „Ale ani ja nehovorím nie,“ dodal Haider.
Riessová-Passerová včera špekulácie o svojom možnom návrate znovu odmietla. Otázku nového predsedu Slobodných prebralo včera predsedníctva FPÖ v Linzi.
Čaká na neho ťažká úloha riešiť hlbokú krízu, ktorú konflikt umierneného krídla okolo Riessovej-Passerovej a radikálnych Haiderových stúpencov vyvolal. I včera prichádzali správy o stovkách sklamaných Slobodných, ktorí hromadne vystupujú zo strany. Zároveň sa objavili nepotvrdené informácie, že niektorí signatári petície za zvolanie mimoriadneho zjazdu FPÖ kvôli odkladu daňovej reformy boli k podpísaniu petície prinútení pod hrozbou, že inak nabudúce nebudú na kandidátkach dosť vysoko. Cieľom petície bolo posilniť Haiderove pozície vnútri strany na úkor šéfky strany.
O predčasných voľbách by mal podľa predstáv koaličných konzervatívnych ľudovcov (ÖVP) kancelára Wolfganga Schüssela formálne rozhodnúť parlament 19. septembra a voliť by sa mohlo 24. novembra. Ako ľudovci, tak aj Slobodní ani včera jednoznačne nevylúčili, že by po voľbách mohli spolu znovu vytvoriť vládu. Koalíciu nevylučujú ani opoziční sociálni demokrati (SPÖ) a Zelení. Povolebnú spoluprácu ako so Schüsselovou ÖVP, tak s Haiderovou FPÖ však hlasno vylučujú.
PRE SME - DAVID ZELINGER, ORF