
Slnko zapadá nad Ground Zero, nad miestom, kde kedysi stáli budovy Svetového obchodného centra. Dnes si Američania i celý svet pripomína prvé výročie teroristického útoku na USA.
FOTO - TASR/EPA
WASHINGTON – Amerika a s ňou celý svet si dnes pripomína teroristické útoky na New York a Washington. Okrem smutných spomienok to znamená aj sprísnenie bezpečnostných opatrení. Dátum 11. september by totiž mohol byť dostatočnou zámienkou na nový útok.
Najväčšie obavy má logicky Amerika. Nad New Yorkom aj Washingtonom lietajú stíhačky. V blízkosti strategických bodov v hlavnom meste sú rozmiestnené protiraketové systémy. Predstavitelia Pentagonu ale tvrdia, že je to súčasť bežného cvičenia. Pozorovatelia upozorňujú, že by to bola až príliš veľká náhoda.
Najvyšší stupeň pohotovosti majú banky, letiská, mrakodrapy, podniky. Polícia je pripravená na okamžitý zásah.
Pohotovosť sa týka aj amerických vojenských základní a veľvyslanectiev na celom svete. Dve ambasády - v Indonézii a Malajzii - už dočasne zatvorili. Dôvodom bola hrozba útokov.
Americké ministerstvo zahraničných vecí včera varovalo Američanov, aby boli opatrní, teroristické útoky sú totiž stále aktuálnou hrozbou.
Tajné služby v posledných dňoch odhalili zvýšenú intenzitu komunikácie teroristov. To by mohla byť predzvesť nových útokov. Pripúšťa to aj Biely dom. „Výročia môžu byť - nie však vždy - dôvodom na zvýšenú teroristickú aktivitu,“ povedal hovorca Ari Fleischer.
Podľa amerického námorníctva hrozí najväčšie nebezpečenstvo ropným tankerom v Perzskom zálive a Africkom rohu. Podľa nepotvrdených informácií sa vraj teroristická organizácia Usámu bin Ládina rozhodla zaútočiť práve na ne.
Jedenásty september je pre milióny Američanov veľmi nepríjemným dňom. Nielen, že vtedy teroristi zabili viac ako 3000 ľudí a zničili symboly spoločnosti - Pentagon a mrakodrapy Svetového obchodného centra. Podarilo sa im zneistiť ľudí. Mnohí si dnes chcú uctiť pamiatku obetí, súčasne však majú strach, že masové spomienkové akcie môžu byť novým terčom. (kos)