
Jásir Arafat predniesol svoj prejav na otvorení parlamentného zasadania zo svojho sídla v Ramalláhu. FOTO - REUTERS
Prejavom Jásira Arafata sa včera v jeho sídle v Ramalláhu začalo dlho očakávané a od vypuknutia druhej intifády prvé zasadanie Palestínskej legislatívnej rady. Arafat v prejave odsúdil prejavy terorizmu proti izraelským civilistom, ktoré vraj škodia palestínskym záujmom - odvádzajú pozornosť od utrpenia Palestínčanov pod izraelskou okupáciou. V texte prejavu, ktorý palestínska samospráva poslala médiám, bola podľa izraelského denníka Haarec aj výzva na zastavenie samovražedných útokov, avšak pred poslancami Arafat túto formuláciu nepoužil. Okrem toho odsúdil minuloročné útoky na New York a Washington ako „bezprecedentný zločin“.
Izraelskú vládu však obvinil, že „využila tento zločin“, keď Palestínčanov stotožnila s terorizmom. Arafat, ktorý je pre mnohých Izraelčanov stále ich vlastný „bin Ládin“, potom vyhlásil, že sa zúčastní na „svetových snahách na eliminovanie terorizmu“.
Arafat ďalej obvinil Izrael z okupácie palestínskych území a používania zbraní hromadného ničenia. Zopakoval svoje predchádzajúce tvrdenia o tom, že Izrael použil zbrane s uránom. Uviedol, že počas intifády bolo zranených 66-tisíc Palestínčanov a 20-tisíc s trvalými následkami.
Vo výzve, ktorú adresoval izraelským občanom, povedal, že Palestínčania chcú dosiahnuť mier s Izraelom a stabilitu. Palestínčanom na druhej strane adresoval výzvu, podľa ktorej si chce udržať „medzinárodnú podporu pre legitímne právo na odpor proti okupácii.
Arafat zároveň oznámil, že prezidentské, parlamentné a komunálne voľby vypíše na január budúceho roka. Naznačil, že sa vzdá svojich výkonných právomocí, ak ho o to poslanci požiadajú. Podľa analytikov však tieto slová nikto z prítomných nebral vážne. V prejave sa dotkol aj pripravovaných reforiem, ale jeho vyjadrenia sa obmedzili na všeobecné konštatovania.
V stanovisku k Arafatovmu prejavu úrad premiéra Šarona označil Arafat rovnako ako jeho prejav za „irelevantné“.
Včera palestínski poslanci nehlasovali o žiadnych zákonoch ani návrhoch. Zasadanie palestínskych poslancov čaká búrlivé hlasovanie o vyslovení dôvery novému kabinetu a o reformách palestínskej bezpečnosti a súdnictva.
Viacerí poslanci kritizujú Arafata za korupciu a nerešpektovanie parlamentu. Vyskytli sa úvahy aj o tom, že kabinetu poslanci dôveru nevyslovia. Podobná situácia nastala aj v roku 1997, ale vtedy Arafat rozhodnutie parlamentu nerešpektoval.
Na zasadaní sa zúčastňuje 47 z 88 poslancov. Dvanástim Izrael zakázal opustiť Gazu - obvinil ich z prepojenia s teroristami. Izrael omylom vydal zákaz aj pre poslanca, ktorý je už niekoľko mesiacov mŕtvy. Niekoľkí poslanci z Gazy sa na rokovaní parlamentu zúčastnili prostredníctvom videokonferencie.
PRE SME - JANA MIKUŠOVÁ, Haifa