
Rakúsky kancelár W. Schüssel (vľavo) včera podal demisiu svojej vlády, ktorej hlavnou príčinou boli spory vnútri strany Slobodných okolo osoby ich exšéfa J. Haidera. FOTO - REUTERS
Schüssel a prezident Thomas Klestil chcú, aby vláda dovtedy fungovala.
Traja ministri Slobodných, vrátane vicekancelárky Susanne Riessovej-Passerovej, by mali v úrade zostať aspoň do 20. októbra, keď sa uskutoční mimoriadny zjazd FPÖ, na ktorom sa má rozhodnúť o budúcom vedení a smerovaní strany.
Rozpad vlády spôsobil práve rozkol vnútri strany Slobodných. Proti umiernenému krídlu súčasnej predsedníčky strany Riessovej-Passerovej sa postavil bývalý šéf Slobodných a stále veľmi vplyvný Jörg Haider.
Spor vznikol pre daňovú reformu, nákup stíhačiek a rozšírenie Európskej únie. Podľa pozorovateľov ale Haider nie je spokojný s politikou strany. Slobodní za posledných dva a pol roka, čo sú vo vláde, v prieskumoch stále strácajú podporu.
Včera ešte nebolo celkom jasné, či sa Haider pokúsi o návrat do čela strany. Do úzadia sa stiahol pre odpor Európskej únie. Nie je tiež jasné, kto by mohol byť ďalším kandidátom. Stranu dočasne vedie Herbert Scheibner, ktorý je ministrom obrany a na rozdiel od Riessovej-Passerovej, Karla-Heinza Grassera (minister financií) a Matthiasa Reichholda (minister dopravy) demisiu nepodal. Scheibner, ktorý vraj naďalej s Haiderom nesúhlasí, ale tvrdí, že na funkciu predsedu na októbrovom zjazde za žiadnych okolností nebude kandidovať.
Vo vláde okrem neho ostali len Haiderovi prívrženci - Herbert Haupt (minister sociálnych vecí) a Dieter Böhmdorfer (minister spravodlivosti).
Turbulencie pokračovali aj v straníckych funkciách v FPÖ. Hurbert Gorbach zložil funkciu podpredsedu. Šéf burgendlandskej krajinskej organizácie FPÖ Stafen Salzl charakterizoval situáciu v strane ako katastrofu - pretože strana sa drobí v rozporoch medzi jednotlivými regionálnymi organizáciami.
Haider, ktorý je hlavným vinníkom rozkolu vnútri FPÖ, pred odletom do Lichtenštajnska vyhlásil, že počíta s novými voľbami - k tomu, či by bol znovu ochotný prevziať vedenie strany, sa nevyjadril.
O možnostiach ďalšieho vývoja diskutovali aj opoziční sociálni demokrati (SPÖ), podľa ktorých „čierno-modrý experiment“ (Slobodných a ľudovcov) stroskotal. Aj SPÖ plánuje pred voľbami zvolať zjazd. Šéf SPÖ Alfred Gusenbauer už včera oznámil dva konkrétne volebné sľuby: daňovú reformu, ktorá by pomohla rovnako investorom ako nižším a stredným platovým skupinám, a odmietnutie nákupu vojenských stíhačiek. Podľa Gusenbauera pre sociálnych demokratov prichádzajú ako partneri do úvahy všetky strany s výnimkou Slobodných. (kos, čtk)