
Šéf rakúskej strany Slobodných, ultrapravičiar Jörg Haider (na snímke), ktorý vyvolal vládnu krízu, odchádza zo stretnutia s rakúskym prezidentom Thomasom Klestilom. Rakúsky kancelár a predseda Rakúskej ľudovej strany Wolfgang Schüssel vyhlásil, že končí v koalícii so Slobodnými aj za cenu predčasných volieb. FOTO - REUTERS
VIEDEŇ, BRATISLAVA – Rakúsko je v kríze. Pravicová koaličná vláda sa rozpadla. Krajinu čakajú predčasné voľby a hrozba, že k moci sa bude drať ultrapravičiar Jörg Haider, ktorý sa stavia proti rozšíreniu Európskej únie.
Predseda integračného výboru parlamentu František Šebej predpokladá, že rakúska kríza nepriamo ovplyvní šance Slovenska na vstup do únie tým, že tamojší predvolebný boj môže proces rozšírenia trochu spomaliť. „Keď sa bude v únii rozhodovať, jedna rakúska vláda už bude odstúpená a druhá ešte nebude fungovať,“ povedal.
Vláda kancelára Wolfganga Schüssela sa rozpadá po dva a pol roku. Spojenectvo ľudovcov (ÖVP) a Slobodných (FPÖ) nenaštrbil odpor Európy, ale vnútorné rozpory v strane radikála Haidera. Rakúsku vládu zničil muž, ktorý bol jej najväčším zahraničnopolitickým problémom.
Kríza v strane Slobodných vznikla po záplavách. Vláda sa rozhodla, že ustúpi od plánovanej daňovej reformy a odškodní zaplavených. Haider a ďalších 400 členov jeho strany sa postavilo proti, peniaze sa podľa nich majú ušetriť zrušením nákupu nových stíhačiek. Predsedníčka slobodných a vicekancelárka Susanne Riessová-Passerová naopak stála na strane vlády. Spor s Haiderom vyvrcholil jej demisiou. Odchádzajú aj jej stranícki kolegovia, minister financií Karl-Heinz Grasser, minister dopravy Mathias Reichhold a šéf poslaneckého klubu FPÖ Peter Westenthaler.
Zmeny vo vláde prinútili kancelára Schüssela konať: výsledkom budú predčasné voľby, zrejme už 24. novembra.
Analytici už píšu povolebné scenáre. Prieskumy naznačujú, že voľby by teraz vyhrali opoziční sociálni demokrati, tí by mohli vytvoriť vládu so Zelenými, ale aj s ľudovcami.
Vylúčená nie je ani opätovná vláda ľudovcov so Slobodnými. V tom prípade by pravdepodobne Haider už nebol ochotný stáť mimo, ako doteraz. Takýto variant by bol zlou správou pre Slovensko a všetky krajiny kandidujúce na vstup do Európskej únie. Haider, známy odporom voči rozširovaniu únie, totiž okrem daní a stíhačiek znovu vytiahol tému Benešových dekrétov a Temelínu.
MATÚŠ KOSTOLNÝ