KODAŇ - Európska únia pohrozila Švajčiarsku uvalením sankcií, ak sa alpská republika nepodriadi Bruselu a bude aj naďalej odmietať rušiť svoje prísne zákony o bankovom tajomstve. Prvé takéto sankcie EÚ proti nečlenskému Švajčiarsku by mohli švajčiarskym bankám zabrániť vo voľnom presune kapitálu po Európe.
Únia sa nátlakom na Švajčiarsko a päť ďalších významných svetových centier bankového podnikania chce zmocniť informácií o úsporách občanov únie v týchto štátoch, aby ich mohla zdaniť. „Európska únia žiada najnormálnejšiu vec na svete: konkrétne to, aby jej občania platili dane,“ povedal včera pred novinármi bruselský komisár pre vnútorný trh Frits Bolkenstein. „Dohoda EÚ obsahuje články, čo dávajú únii možnosť podniknúť určité opatrenia s cieľom donútiť Švajčiarsko k súhlasu“ dodal komisár počas schôdzky ministrov financií EÚ. Podľa neho je však na krajné opatrenia ešte čas, únia však dúfa v riešenie do konca tohto roka.
Kvôli vysokým daniam z vkladov v krajinách únie prevádza značná časť občanov svoje bankové kontá do Švajčiarska a ďalších bankových centier mimo únie, ako sú Andorra, San Marino, Lichtenštajnsko, Monako alebo USA. Pre Švajčiarsko je pritom prísne strážené bankové tajomstvo jedným z kľúčov úspechu bankového systému.
Až doteraz populárny cieľ nemeckým sporiteľov, ktorým bolo Luxembursko, sa bude musieť podrobiť regulácii únie, ktorá nariaďuje členským štátom automatickú výmenu informácií o vkladoch cudzích občanov. Veľkovojvodstvo to však podmienilo tým, že bankového tajomstva sa vzdajú aj konkurenti mimo únie v čele so Švajčiarskom.
Švajčiarsko zatiaľ poskytuje informácie o vkladoch cudzích štátnych príslušníkov v prípade trestných činov. EÚ sa snaží donútiť ho k rozšíreniu tejto praxe aj na záležitosti Občianskeho zákonníka. Podľa švajčiarskych zákonov je totiž daňový únik porušením občianskeho, a nie trestného zákona. (čtk)