„Vtedy sme nemali zmluvu so CNN. Videli sme zábery, nemohli sme ich však použiť,“ hovorí pre agentúru DPA šéfredaktor ARD Hartmann von der Tann. ARD i ZDF boli nútené staviť na súvislosti a analýzy. Tie v porovnaní so šokujúcimi televíznymi zábermi bledli. „V tej chvíli ľudia nechceli analýzy, chceli na vlastné oči vidieť, čo sa stalo,“ hovorí šéfredaktor ZDF Nikolaus Brender.
Obe verejnoprávne televízie v rýchlosti pretromfla RTL. „Boli sme prví z veľkých staníc, ktorí okamžite zareagovali,“ hovorí šéf spravodajstva RTL Michael Wulf. RTL nasadila svoje eso - 44-ročného Petra Kloeppela. New York poznal dôverne, pretože tam dva roky pôsobil ako korešpondent. So Spojenými štátmi ho navyše spájalo aj iné puto. V roku 1993 sa oženil s Američankou Carol, ktorá pracuje pre RTL.
Verejnoprávne televízie odvtedy vychytali niekoľko múch. Predovšetkým oba kanály podpísali zmluvu so CNN. ZDF môže ponuku americkej spravodajskej televízie využívať hodinu denne. Nie však naživo a v jednom kuse. „Po troch minútach musí byť vysielanie prebratých záberov prerušené,“ hovorí Brender. „Ale to nám pomôže pre prvé spravodajstvo.“
V sledovanosti minuloročných septembrových udalostí kraľovala verejnoprávna ARD, ktorá predbehla RTL a ZDF. Po prvom náraze lietadla do jednej z dvojičiek o 14.46 stredoeurópskeho času jej však trvalo 50 minút, kým prišla s vlastnou mimoriadnou spravodajskou reláciou. „Prepnutie na čisto informačný program sa nepodarilo. Trvalo to pridlho,“ hodnotí po roku Hartmann von der Tann.
Rýchlejšia bola ZDF, ktorá vysielala správy už o 15.00 h. Aj v jej prípade však nasledovala dlhá pauza, než prišla na rad špeciálna relácia. Dnes už má ZDF pre mimoriadne udalosti pripravené extra priestory. „Keď sa niečo stane, môžeme do dvoch minút začať vysielať,“ hovorí šéfka relácie Heute Bettina Warkenová.
Septembrové udalosti boli pre nemecké stanice tvrdou skúškou. Šéf spravodajstva RTL Michael Wulf si však myslí, že to pomohlo: „Sme profesionálnejší.“
(mim)